2016. május. 13. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2016. május. 13. 15:57 Világ

Berlin Oroszországot vádolja egy tavalyi hackertámadásért

Egy az orosz állam által irányított csoport állhatott egy tavalyi Bundestag elleni kibertámadás mögött a német hírszerzés szerint.

Németország belföldi hírszerzése, a BfV szerint valószínűleg Oroszország a felelős azért a kibertámadásért, amely miatt tavaly napokra le kellett állítani a német parlament alsó házának, a Bundestagnak a számítógéprendszerét.

A német hírszerzés pénteken adta hírül feltételezését, miszerint a támadás mögött a Sofacy nevű, számítógépekbe betörő csoport állhatott, amelyet az orosz állam irányít.

Berlin részéről a szokatlanul zord bejelentés – jegyzi meg a Reuters brit hírügynökség – olyan időszakban hangzott el, amikor a német–orosz kapcsolatok a hidegháború vége óta a leghűvösebbek, amiatt, hogy Moszkva bekebelezte a Krímet, és amiatt ahogy beavatkozik a szíriai harcokba.

Hans Georg Maassennek, a BfV elnökének szavai szerint a közelmúltig az orosz hírszerzés általában megelégedett információszerzéssel, más szóval kémkedéssel, ám az utóbbi időben hajlandóságot mutat szabotázsra is. 

E hét elején a Trend Micro nevű, Los Angeles-i alapítású, de nemzetközivé terebélyesedett software-védő biztonságtechnikai kutató cég azt állította, hogy hackerek egy csoportja április óta próbálja megtámadni Angela Merkel német kancellár pártjának, a CDU-nak a számítógéprendszerét.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.