2015. december. 26. 09:03 MTI Utolsó frissítés: 2015. december. 26. 09:01 Világ

Civileket öltek muzulmán lázadók szenteste a Fülöp-szigeteken

A szakadár muzulmán lázadók egy kisvárosi rizsföldre csaptak le, ahol kilenc áldozatot szedtek, a Fülöp-szigetek déli részén karácsony szentestéjén.

Több más, kisebb szervezethez hasonlóan a Bangsamoro Iszlám Szabadságharcosok szervezet sem ismeri el a legjelentősebb muzulmán lázadószervezet és a kormány közötti békemegállapodást, és önálló iszlám államot akar létrehozni a zömmel katolikusok lakta szigetország muzulmán többségű déli részén. Ennek a szervezetnek a fegyveresei támadtak meg egy kisvárost Sultan Kudarat tartományban, Mindanao szigeten.

Lelőttek hét gazdálkodót, miközben ők rizsföldjükön dolgoztak, két másik civil pedig egy kézigránát-támadásban halt meg egy kápolnánál. A lázadók, mielőtt elmenekültek, túszokat szedtek, és emberi pajzsként használták őket, miközben a hadsereg katonái a nyomukban voltak. A túszokat később szabadon engedték. A katonáknak sikerült rajta ütniük a lázadókon, és négyet megöltek közülük.

A Bangsamoro Iszlám Szabadságharcosok 2011-ben vált ki a Moro Iszlám Felszabadítási Frontból (MILF). A MILF és a hadsereg között 2014 márciusa óta tűzszünet és békemegállapodás van érvényben, amelynek keretében a moro népcsoport autonómiát élvez, a MILF pedig vállalta, hogy leszereli 11 ezer fős gerillahadseregét. 
Tűzszünet van december 23-a óta 12 napig a hadsereg és a fennállásuk 46. évfordulóját ünneplő maoista lázadók között is.

Rendőrségi tisztségviselők elmondták, hogy a Bangsamoro csoport az internetre feltett videók tanúsága szerint hűséget esküdött az Iszlám Állam közel-keleti dzsihadista szervezetnek, de arra egyelőre nincs bizonyíték, hogy volna közvetlen kapcsolat közöttük.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.