Gazdaság HVG 2025. január. 15. 13:40

Magyarország importálta a legtöbb orosz kőolajat 2024-ben

A Szlovákiába és Csehországba szállított mennyiség ellenben nagy mértékben csökkent.

Bár Ukrajna tavaly valószínűleg minden idők legalacsonyabb mennyiségét szállította le az Oroszországból induló Barátság-kőolajvezetéken, Magyarország ebből semmit nem érzett meg: ahogy minden évben, úgy tavaly is stabilan megérkezett a 4,7 millió tonna orosz kőolaj.

Szlovákiába ugyanakkor 15 százalékkal kevesebb, összesen 3,9 millió tonna, míg Csehországba 35 százalékkal kevesebb, mindössze 2,7 millió tonna nafta érkezett – írja a Portfolio az ukrán ExPro energetikai tanácsadócég hírlevelére hivatkozva.

Január 14-én a HVG megírta: a cseh kormány bejelentette, hogy már független az ország energiaellátása az orosz kőolajtól, be tudja szerezni a szükséges mennyiséget nyugatról. Az elmúlt időszakban a csehek több mint 1,5 milliárd cseh koronát (61 millió dollár) költöttek arra, hogy az olasz TAL-csővezeték kapacitását megduplázzák, évi 8 millió tonnára. A csővezeték egy ága, amely IKL néven folytatódik Németországon keresztül, Csehországot szolgálja ki. Az importált olajmennyiség teljes mértékben fedezi az ország szükségleteit. Az ország júliusban teljesen leállítaná az orosz importot.

Lapunk december elején számolt be arról, hogy leállt az olajszállítás Csehországba a Barátságon keresztül. A cseh állami olajvállalat szerint az ország ellátása nincs veszélyeztetve, noha a szükségletek 58 százaléka (körülbelül 4 millió tonna) Oroszországból érkezett. December közepén az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy Szlovákia ellássa orosz kőolajjal Csehországot.

Visszatérve a Barátság-vezetéken érkező kőolajra: Az ExPro becslései szerint Ukrajna csaknem 10 milliárd hrivnyát (250 millió dollárt) kapott tranzitért, ami csak minimálisan maradt el a 2023-as 255 millió dollárra becsült tranzit bevételtől – írja a Portfolio. 2025 első hetében az ukrán tranzit volumene 14 százalékkal volt több, mint a tavaly decemberi átlag.

Az ukrán cég összefoglalója felidézi, hogy a szállításért felelős orosz olajcéget, a Lukoilt érintő ukrán szankciók miatt a Mol kénytelen már a fehérorosz–ukrán határon átvenni az érkező fekete arany tulajdonjogát.

zöldhasú
Hirdetés