Magyarország xenofób válasza címmel írt terjedelmes cikket a második világháború óta legnagyobb menekültválságról Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete a New York Times-ban. Szerinte a menekültválság legsúlyosabb napjaiban az volt a legnagyobb kérdés, Magyarország miért nem engedi át Németországba a migránsokat, ha nem akarja őket Magyarországon.
Aggasztó, "ahogyan és amiért a magyar kormány őrizetbe vette és zaklatta" a többségében Szíriából, kisebb létszámban Afganisztánból és Észak-Afrikából érkező menekülteket – írta a volt amerikai nagykövet a New York Times-ban.
Kounalakis szerint figyelemre méltó, hogy Orbán Viktor milyen korán felkészült a menekültáradatra. A júniusban országszerte kitett óriásplakátok a volt nagykövet szerint nem a bevándorlóknak, hanem a magyaroknak szóltak, és azokkal megvetették az alapjait annak, hogy a magyar embereket beoltsák a menekültekkel érzett szimpátia ellen.
Kounalakisnak a bécsi autópályán talált teherautóban meghalt hetvenegy menekültet ábrázoló fényképekről négyszáznegyvenezer magyar zsidó második világháborús náci haláltáborokba szállítása jutott eszébe.
Kounalakis szerint a menekültválság közepette a legnagyobb kérdés az volt, hogy ha Magyarország nem akar menekülteket, miért nem engedi őket tovább Németországba. A volt nagykövet szerint válaszként Orbán Viktor az EU szabályok mögé bújt, amelyek szerint a belépési országban kell regisztrálni a migránsokat.
De az igazság az, hogy Orbán nem csak Magyarországtól akarja távol tartani a menekülteket, hanem egész Európából. "Ha a szögesdrótkerítés nem működik, talán a megfélelmlítés és az elzárás majd igen" – tette hozzá.