2015. június. 08. 16:26 MTI Utolsó frissítés: 2015. június. 08. 19:26 Világ

Gyilkosságokért és szexrabszolgákért felelős az eritreai kormány

A kormány is felelős azokért az embertelen körülményekért, amelyek Eritreában kialakultak. Kötelező sorkatonai szolgálat címén lényegében rabszolgasorba kényszerítik a lakosságot.

Valószínűleg emberiesség elleni bűnöknek minősülő visszaéléseket követett el a hatalom Eritreában – állapította meg az ENSZ hétfőn Genfben kiadott, több száz oldalas jelentésében. A szerzők egyebek között gyilkosságokról, kínzásokról, szexrabszolgaságról és kényszermunkáról számoltak be, és mindezekért szerintük az eritreai kormányt terheli a felelősség.

A jelentés szerint a kelet-afrikai országban "a rabszolgatartáshoz hasonló gyakorlat a mindennapok része", a kínzás pedig oly mértékben elterjedt, hogy "nem tudtak másra következtetni, mint hogy a kormány bátorítja annak alkalmazását". A szerzők az eritreai kormánytól is szerettek volna információkhoz jutni vizsgálatuk alatt, de megkeresésükre nem reagáltak.

Az országban bevezették a kötelező katonai szolgálatra épülő rendszert, az úgynevezett "nemzeti szolgálatot", amelynek keretében lényegében rabszolgasorba kényszerítik a lakosságot – vélte a jelentés. A szolgálati idő eredetileg 18 hónap, de az ENSZ-bizottság beszélt olyan emberrel is, aki csak 17 év után tudott megszabadulni tőle. Szemtanúk beszámolói szerint még tavalyelőtt is végeztek ki embereket azért, mert ki akartak bújni a "nemzeti szolgálat" alól.

A vizsgálatból az is kiderült, hogy az eritreai kormány árulónak bélyegez bárkit, aki el akarná hagyni az országot, és a határon sokáig lőparancs volt érvényben. Ennek ellenére – az ENSZ adatai szerint – a népesség 6-10 százaléka már külföldre menekült. A jelentés állítása szerint egyes etnikai csoportok esetében a hivatalos hatóságok tömeges mészárlást is elkövettek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.