Nem kérhetnek pénzt ezentúl a szlovákiai orvosok, ha időpontot adnak a betegnek
Áprilistól megszűnik az orvosi rendelőkben fizetendő illetékek nagy része Szlovákiában. Nem kérhetnek pénzt ezután az orvosok például azért, ha időpontot adnak a betegeknek. Az egészségügyi ellátásról szóló törvény erről szóló módosítása szerdától hatályos.
Jelentősen csökken áprilistól azon lehetőségek száma, amikor az orvosok bizonyos szolgáltatásokért helyszíni illetékek megfizetését kérhetik betegeiktől, a megmaradó díjakra pedig az eddiginél szigorúbb előírások és jóváhagyási kötelezettség vonatkozik majd. A változtatást az indokolta, hogy Szlovákiában az utóbbi években elszaporodtak a páciensekkel megfizettetett különdíjak.
A módosított jogszabály szerint a jövőben nem kérhetnek pénzt az orvosok pénzt olyan beavatkozásért, amelyet az egészségbiztosítók teljes mértékben megtérítenek.
Például megszűnik az, hogy az orvosok pénzt kérhettek olyan adminisztratív feladatok elvégzéséért, mint a munkáltatónak szóló igazolás kiállítása, recept felírása.
Megszüntetik azt is, hogy az orvosok különdíj fejében időpontra rendelhetik be a pácienseket. Ez utóbbi sokszor ahhoz vezetett ugyanis, hogy akár egész nap a rendelőkben ücsöröghettek az időponttal nem rendelkező betegek, és sokszor még így sem kerültek sorra.
Az időpontra való berendelés különdíjának összege változó volt, nagyjából tíz euró körül mozgott. Ezt az intézkedést a többletdíjat nem fizető páciensek hátrányos megkülönböztetésének felszámolásának szükségességével indokolták. A törvény ezen részének betartását két hónap türelmi idő után ellenőrizhetik majd.
Az illetékek körét szűkítő szabályozást többen is bírálták, főleg magánorvosok, akik azt nehezményezték, hogy bevételeik emiatt akár negyedével is visszaeshetnek. Az egészségügyi tárcától származó módosítást először idén februárban szavazták meg, de Andrej Kiska államfő megvétózta azt. A törvényt másodjára is jóváhagyták, így áprilistól hatályba lépett.