2013. november. 12. 07:26 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 12. 12:34 Világ

Schmuck Andor New Yorkig ment a szépkorúakért

A szociáldemokraták pártelnöke hazaérkezése után találkozót kezdeményez Orbán Viktor miniszterelnökkel is, hogy a kormányzat támogatását kérje az idősek életminőségének és jogvédelmének szóló cselekvési terv kidolgozásához.

Az ENSZ Idősügyi Munkacsoportjának elnöke támogatja a Magyar Szociáldemokraták Pártja által kezdeményezett, céljául a szépkorúak életminőségének és jogvédelmének javítását kitűző "Budapesti Cselekvési Terv" kidolgozását, és ehhez szakértői támogatást és intézményi hátteret ígért – közölte helyi idő szerint hétfő este telefonon New Yorkból Schmuck Andor, a párt elnöke.

Schmuck Andor Suha Györgynek, a szociáldemokraták főtitkárának társaságában tárgyalt Mateo Estréme argentin ENSZ-nagykövettel, a világszervezet idősügyi munkacsoportjának elnökével, valamint a testület munkatársaival. A pártelnök elmondta, hogy hazaérkezése után találkozót kezdeményez Orbán Viktor miniszterelnöknél, hogy a kormányzat támogatását kérje az idősek életminőségének és jogvédelmének javításáról folytatandó széles körű szakmai párbeszédhez és a cselekvési terv kidolgozásához.

Schmuck Andor szerint az Európai Uniónak az idősügyi kérdésekben tanúsított eddigi passzív magatartása következtében Magyarországnak lehetősége nyílik arra, hogy egy olyan cselekvési terv kidolgozásában legyen kiemelt, kezdeményező szerepe, amely közel egymilliárd ember helyzetén javíthat. Hangsúlyozta, hogy ilyen programot megvalósítani, mint ahogy azt az ENSZ is megfogalmazta, csakis az emberek, a civil szervezetek, a pártok és a kormányok összefogásával lehet. 

A pártelnök kiemelte: az idősek problémáinak megoldásáért elkötelezett civil szereplők, politikai pártok eredményessége döntően a kormányzati szándékokon múlik.

"Tárgyalópartnereinkkel egyetértettünk abban, hogy az idősek helyzete nem lehet pártpolitikai kérdés. Ebben az ügyben nagyon fontos a társadalmi párbeszéd, hiszen nagyon sok fiatal nem érti meg, hogy ez nem generációs kérdés, mert akik most az idősek jogaiért és helyzetének javításáért küzdenek, azok azért is küzdenek, hogy amikor 20-30 év múlva ők maguk idősek lesznek, akkor nekik is jobb legyen" – fogalmazott a politikus, aki szerint a kezdeményezés elvezethet az ENSZ Idősügyi Chartájának kidolgozásához. 

Shmuck Andor rámutatott, hogy a társadalmak elöregedése következtében 2050-re több 65 évnél idősebb ember él majd a Földön, mint 15 év alatti.

Hirdetés