2013. április. 30. 17:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 30. 17:02 Világ

Leállítanák az EU-csatlakozási tárgyalásokat az új izlandi kormánypártok

A jobbközép Haladó Párt vezetőjét, a 38 éves Sigmundur Gunnlaugssont bízta meg kormányalakítással kedden az izlandi elnök.

A Haladó Párt és a Bjarni Benediktsson által irányított szintén jobbközép Függetlenségi Párt a szombati parlamenti választásokon ugyanannyi mandátumot szerzett. Összesen 38 képviselőt küldhetnek a 63 fős törvényhozásba.

A Függetlenségi Párt a szavazatok 26,7 százalékának megszerzésével jobban szerepelt a voksok 24,4 százalékát begyűjtő Haladó Pártnál, utóbbi támogatottsága azonban az elmúlt években jelentősen megugrott. Ólafur Ragnar Grímsson államfő ezzel indokolta, miért esett választása a liberálisokra.

A két tömörülés korábban már közölte, hogy koalícióra akar lépni egymással. Terveik között szerepel az Európai Unió és Izland közötti csatlakozási tárgyalások leállítása valamint egy erről szóló népszavazás kiírása.

A 320 ezer lakosú szigetország 2008-ig, amikor a világgazdasági válság miatt bankrendszere összeomlott, egyike volt Európa leggyorsabban fejlődő államainak. Az eddig kormányzó balközép koalíció a szombati voksoláson súlyos vereséget szenvedett, és mindössze 16 képviselőt küldhet a parlamentbe. Az izlandiak elsősorban azért voltak elégedetlenek az előző kormány munkájával, mert szerintük méltánytalanul osztották el a válság terheit.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.