2013. február. 04. 07:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 04. 07:40 Világ

Niger bekeményít a francia uráncéggel szemben

Niger nagyobb részesedést akar uránbányáinak hasznából az Arevával szemben.

Niger újra akarja tárgyalni partnerségi szerződését az Areva francia atomenergia-ipari vállalattal, hogy nagyobb arányban részesülhessen uránbányáinak hasznából, és más partnerországokat is keres - közölte az afrikai ország elnöke a TV5 francia tévéadónak vasárnap adott interjújában. 

Az üzlet csupán 100 millió euró bevételt hoz évente Nigernek, ami az ország költségvetésének öt százaléka - mondta Mahamadou Issoufou, de azt nem árulta el, hogy kormánya mekkora részesedést akar. A tárgyalások a céggel még nem fejeződtek be. Az elnök hozzátette, hogy szívesen látnának más országokat is bányaipari befektetőként. Arra a kérdésre, hogy Kínát érdekli-e a lehetőség, csak annyit mondott, hogy nincs okuk elutasítani senkit, aki érdeklődik. Az Areva nem volt hajlandó nyilatkozni az ügyben. 

A cég több mint öt évtizede üzemelteti a nigeri uránbányákat, s ez a franciaországi atomipar nyersanyag-szükségletének nagy részét biztosítja. Az atomerőművek termelik meg Franciaország villamosáram-szükségletének 75 százalékát. Az Areva Niger egyetlen nagy külföldi befektetője, 2700 alkalmazottja van az országban, és tervezi, hogy megnyit egy harmadik bányát is Imourarenben.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.