Megugrott Németországban a menedékkérők száma
Több mint 40 százalékkal nőtt Németországban a menedékkérők száma 2012-ben az egy évvel korábbihoz képest, mindenekelőtt a nyugat-balkáni térségből érkeztek többen, menedékjogot azonban egy kérelmező sem kapott közülük.
A német belügyminisztérium kedden közölt adatai szerint 2012-ben 64 539 ezer menedékjog iránti kérelmet nyújtottak be a hatóságokhoz, ami csaknem 19 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbit.
A jelentős növekedés ellenére a menedékkérők száma elmarad a kilencvenes években regisztrált szinttől, amikor rendre évente több mint 100 ezren nyújtottak be menedékjog iránti kérelmet Németországban, az utóbbi öt évben viszont fokozatosan nőtt a kérelmek száma.
Tavaly a legtöbb kérelmező Szerbiából érkezett, számuk csaknem 50 százalékkal 8477-re emelkedett. A macedón állampolgárságú menedékkérők száma megnégyszereződött, 4546-ra emelkedett, a Bosznia-Hercegovinából érkezők száma pedig az előző évinek a hatszorosára, 2025-re nőtt.
Jelentősen emelkedett a szíriai menedékkérők száma is - a 2011-ben regisztrált 2600-ról 6200-ra -, az Afganisztánból érkezettek száma pedig ugyan nem változott érdemben, de csaknem 7500 fővel ők alkották a második legnagyobb csoportot tavaly.
Menekült státust összesen 8764 személy kapott 2012-ben, ami 14,2 százalékos növekedés éves szinten. A feldolgozott kérelmek közül több mint 30 ezret elutasítottak, mintegy 45 ezer tavaly benyújtott kérelemről pedig nem döntöttek az év végéig.
A nyugat-balkáni térségből származó menedékkérők közül senki nem kapott menedékjogot. Hans-Peter Friedrich belügyminiszter az adatokat Berlinben ismertetve kiemelte, hogy nem lehetett számítani a Nyugat-Balkánról megindult hullámra, hiszen a régió államaiban "rendszerint senkit nem ér politikai üldöztetés".
A belügyminiszter korábban többször kifejtette, hogy nem politikai, hanem gazdasági okok miatt emelkedik a nyugat-balkáni menedékkérők száma. Októberben a miniszter bejelentette, hogy a kérelmek feldolgozásának - vagyis elutasításának - felgyorsításával igyekeznek kezelni a helyzetet, és Németország kezdeményezi a Szerbiára és Macedóniára vonatkozó uniós vízummentesség felfüggesztését.
Szerbia és Macedónia állampolgárai 2009 decembere óta vízum nélkül utazhatnak be Németországba. A menedékkérők száma a tavalyi második félévben ugrott meg látványosan, miután az alkotmánybíróság a menedékkérők anyagi támogatásának emelésére kötelezte a kormányt, és így tovább nőtt a különbség a németországi szociális segély és a szerb, illetve macedóniai átlagjövedelem között. Német konzervatív politikusok az utóbbi hónapokban sürgették a berlini vezetést, hogy lépjen fel a szerintük a menedékjoggal való tömeges visszaélést jelentő folyamat ellen.