A románok is exportálták a belpolitikájukat Strasbourg-ba
Viviane Reding igazságügyi biztos és a Bukarestben kormányzó Szociál-liberális Szövetség (USL) közötti csörteként tálalták a csütörtöki román lapok az Európai Parlamentben Romániáról rendezett szerdai plenáris vitát.
A néppárti EP-képviselők kezdeményezésére informális (határozathozatal nélküli) vitát rendeztek az Európai Parlamentben szerdán a romániai politikai helyzetről, amelynek során Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi kérdésekben illetékes alelnöke abból a célból valamennyi EU-ország igazságügyi rendszerének módszeres áttekintését kezdeményezte, hogy jobban érvényesüljenek a jogállamiság követelményei.
A román lapok - pártszimpátiáktól függetlenül - a romániai belpolitikai csatározások Strasbourgba "exportálásaként" értékelték azt, hogy a vitában főleg a román EP-képviselők szólaltak fel, meglehetősen indulatosan. Abban is egységes a román sajtó, hogy a strasbourgi vitát Reding és a román kormánypártok összecsapásaként tálalták - csak más-más következtetést vontak le ebből.
Az USL-hez közel álló Jurnalul Nationalban Dan Constantin úgy értékeli: az EU igazságügyi biztosa - akit Traian Basescu leglelkesebb európai hívének nevez - látványos vereséget szenvedett. A "Ki az ördögnek képzeli magát Reding asszony?" című cikkben, amelyhez állítólag egy brit EP-képviselő kifakadásából kölcsönözte a címet, a szerző kárörömmel ecseteli, hogy Redinget hazugsággal, felelőtlenséggel és részrehajlással vádolták az USL politikusai, egész Európa füle hallatára. Constantin szerint ugyanis az EB alelnökét "átverték" Basescu titkosszolgálatai, amikor elhitették vele, hogy a román államfő a demokrácia bástyája, miközben a választók többsége leváltására voksolt.
A jobboldali Evenimentul Zilei tudósítója, Andreea Udrea "Románia az Európai Parlamentbe exportálta a sárdobálást" című írásában úgy vélekedett, hogy az USL az igazságügyi biztos elleni vádaskodásra használta az EP-vitát. A szerző ezt Catalin Ivan szocialista EP-képviselő felszólalását idézve illusztrálja, aki Reding narancssárga ruhájában is Basescu-párti részrehajlást vélt felfedezni (Romániában a jobbközép Demokrata Liberális Párt - PDL - használ narancssárga választási jelképeket). Udrea rámutat arra, hogy az USL és a PDL harcában az európai pártcsaládok is felsorakoztak, és Graham Watson brit liberális EP-képviselőt idézi, aki szerint "Reding azért támogatja Basescut, hogy az Európai Néppárt ne veszítse el befolyását a romániai választások után.
A jobboldallal szimpatizáló Adevarul vezércikkírója, Liviu Avram szerint a szerdai vitanap "tipikusan román hozzájárulással" gazdagította Európát. Avram ugyanis mind az igazságügyi biztos - a tagállamok igazságügyi rendszerének módszeres áttekintéséről szóló - javaslatát, mind pedig José Manuel Barroso uniós bizottsági elnök felvetését, aki az európai főügyész intézményének létrehozását sürgette, a román politikusok "érdemének" tekinti.