Harmadik helyen végzett párt vezetője alakíthat kormányt Szerbiában
Meglepetésre a szerb szocialisták vezetőjét bízta meg kormányalakítással Tomislav Nikolic államfő csütörtökön; az új kabinet Nikolic nacionalista pártjának bevonásával jöhet létre, ez azonban kétségessé teheti Szerbia európai uniós csatlakozási folyamatának továbbvitelét.
Tomislav Nikolic belgrádi hivatalában fogadta Ivica Dacicot, a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) vezetőjét, aki kormányalakítási megbízást kért és kapott az államfőtől.
Az SPS ugyan csak a harmadik helyen végzett a május elején rendezett szerb parlamenti választásokon, de az új összetételű törvényhozásban kialakult erőviszonyok miatt az új kabinet megalakításakor megkerülhetetlen tényezővé vált: nélküle sem Nikolic pártja, a választásokon győztes, nacionalista Szerb Haladó Párt, sem az előző államfő, a Nyugat-barát Boris Tadic vezette Demokrata Párt (DS) nem alakíthat kormányt. Tadic és Dacic pártja az előző parlamenti ciklusban együtt kormányzott és a választások után is tárgyalt az új kabinet létrehozásáról, de az SPS végül elutasította a DS ajánlatát a közös kormányzás folytatásáról.
Nikolic a megbeszélés után elmondta, Dacicék meggyőzték arról, hogy az általuk vezetett választási szövetség képes biztosítani a (kormányzáshoz szükséges) parlamenti többséget. Az államfő hozzátette, hogy a többséget az SPS vezette pártszövetség, az SNS és egy harmadik párt, a Szerbiai Egyesült Régiók (URS) fogja alkotni.
Ha Dacic vezetésével alakul meg az új szerb kormány, úgy a szerb szocialisták első ízben térnek vissza a kabinet élére Slobodan Milosevic néhai jugoszláv elnök nacionalista, Nyugat-ellenes rendszerének 2000-es megdöntése óta. A 47 éves Dacic a Milosevic-korszakban az SPS szóvivője volt.
Dacic újságíróknak nyilatkozva azt hangoztatta, hogy soha nem akart miniszterelnök lenni, a májusi elnökválasztáson pedig - amelyet meglepetésre Nikolic nyert meg Tadiccsal szemben - nem Nikolicra, hanem Tadicra adta voksát, a "nép azonban másképp döntött".
Boris Tadic úgy reagált, hogy Dacic a Demokrata Párttól nem kapta volna meg a miniszterelnöki tisztséget, a DS ebbe nem egyezett volna bele, mert nem hisz abban, hogy az SPS ebben a pillanatban elég jól irányítaná az államigazgatást és a kormányt.