2012. június. 08. 21:07 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 08. 20:51 Világ

Nem teljes jogú tagok akarnak lenni a palesztinok az ENSZ-ben

A palesztinok nem teljes jogú tagságért fognak folyamodni az ENSZ Közgyűlésénél, miután a Biztonsági Tanács nem támogatja a teljes jogú tagságot - mondta pénteken Mahmúd Abbász palesztin elnök párizsi megbeszéléseit követően.

"A Közgyűlés színe elé járulunk, hiszen elmentünk a Biztonsági Tanácsba is, de sajnos nem szereztünk elegendő szavazatot" - emlékeztetett a Palesztin Hatóság vezetője Francois Hollande francia elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján az Elysée-palotában. "Vagyis, ha jelenleg nem is újítjuk fel a béketárgyalásokat (Izraellel), azért a Közgyűléstől kérni fogjuk a nem teljes jogú státust" - tette hozzá.

Mahmúd Abbász tavaly szeptemberben adta át Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak a palesztin ENSZ-tagfelvételi kérelmet, jóllehet az Egyesült Államok vétót helyezett kilátásba a kérelem elfogadása ellen azzal az indokkal, hogy csak az izraeli-palesztin béketárgyalások eredményeként jöhet létre palesztin állam. 

A palesztin elnök emlékeztetett arra, hogy Franciaország tavaly októberben támogatta a Palesztin Hatóság felvételét az UNESCO teljes jogú tagjai közé. "Nemsokára eljön az idő, amikor Franciaország a palesztin államot is elismeri" - tette hozzá. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének közgyűlésén a korábban a szavazást még "korainak" tartó Franciaország az arab államokkal és a latin-amerikai országokkal együtt a palesztin csatlakozás mellett foglalt állást, amelyet a 194 tagállamból 107-en megszavaztak. Válaszul az Egyesült Államok felfüggesztette a világszervezet szakosított intézményének finanszírozását, 22 százalékos hozzájárulását a büdzséhez.  

Az új francia elnök, Francois Hollande jelezte, hogy hazája "hasznos szeretne lenni" a palesztin állam elismeréséhez vezető béketárgyalások újraindításában. "Mindent meg kell tennünk azért, hogy a béketárgyalási folyamaton keresztül a palesztin államot el lehessen ismerni. Amit a palesztinok várnak, az nem egy proklamáció, hanem az, hogy az izraeliekkel folytatott béketárgyalások megállapodással és a palesztin állam elismerésével záruljanak" - hangsúlyozta Hollande.

Elmondta, hogy miután Franciaország Izraellel és a Palesztin Hatósággal is jó viszonyt ápol, "üzeneteket közvetíthet és megkönnyítheti a párbeszéd felvételét" a két fél között. "Szeretnénk hasznosak lenni" - mutatott rá. 

Párizs szeretne garanciát biztosítani mindkét félnek: az izraelieknek arra, hogy békében élhetnek biztonságos határok között, a palesztinoknak pedig arra, hogy a béketárgyalások államuk elismerésével fognak zárulni - fejtette ki a francia elnök.

Hirdetés
Címkék