Péter cár győzött Dzsingisz kán előtt
Nyílt napot tartottak az orosz választások előtt nyolc nappal a szavazóhelyiségekben, melyekbe a választások tisztasága érdekében még webkamerát is elhelyeztek. Egy szimulációs játékban a moszkvai körzetet egy pátervári történelmi személyiség nyerte. Nem Putyin.
Az orosz fővárosban 12 választókörben tartottak nyílt napot nyolc nappal az elnökválasztás előtt. Délelőtt tíz órától délután egyig a látogatók megismerhették a szavazóhelyiségekben felszerelt webkamerák működését és a választások műszaki hátterét. Meghívták az elnökjelölteket, megbízottaikat, politikai pártok képviselőit és a megfigyelő szervezeteket is.
Vlagyimir Putyin miniszterelnök-államfőjelölt tavaly decemberben, a parlamenti választások után adott utasítást arra, hogy az ország valamennyi szavazóhelyiségében szereljenek fel webkamerákat, hogy megakadályozzák a visszaéléseket az elnökválasztáson. Az ellenzék ugyanis azzal vádolta és vádolja azóta is a hatalmat, hogy sorozatos csalások történtek a törvényhozási választáson.
A moszkvai választási próbán lefuttatott program alapján I. Péter cár, Egész Oroszország jelöltje 26 szavazattal győzött, míg Dzsingisz kán 9 voksot kapott a tatár-mongol horda színeiben. Mögöttük végzett Nagy Sándor, Napóleon és Churchill. A végleges eredményt hétfőre ígérték.
Az orosz elnökválasztáson induló ellenzéki politikusok nem voltak kíváncsiak a moszkvai választási próbára. Megállapodtak ugyanakkor arról, hogy a március 4-i választást követő napon együtt ellenőrzik a szavazatok összesítését.
A politikusok szúrópróbaszerűen ellenőriznek
A javaslatot Vlagyimir Zsirinovszkij tette a REN televízió élő vitaműsorában versenytársainak, Gennagyij Zjuganovnak, a kommunista párt vezetőjének, Szergej Mironovnak, az Igazságos Oroszország párt elnökének és Mihail Prohorov üzletembernek, egyéni jelöltnek. Vlagyimir Putyint nem hívták meg, mondván, hogy úgysem csatlakozna hozzájuk.
A politikusok tíz szavazókörben fogják előzetes bejelentés nélkül ellenőrizni a szavazatok összesítését tartalmazó jegyzőkönyveket. Zsirinovszkij biztos abban, hogy az elnökválasztáson mindenképpen lesz csalás, és ha erről meggyőződnek, nem fogják elismeri a szavazás eredményét.
A REN televízió adásában levetítették a kormányfő elnökválasztási reklámfilmjét, amely apokaliptikus képet festett a Putyin nélküli Oroszországról. Szergej Mironov az orosz nép megsértésének tartotta a politikai reklámfilmet, Mihail Prohorov pedig kijelentette: hamis az a feltételezés, hogy ebben a tehetséges országban egyedül Putyin lenne képes megmenteni a hazát.