No, nem sokkal. Az energiafogyasztás hazai alakulását az Energiaügyi Minisztérium összegezte.
A tavalyelőttivel közel azonos mennyiség fogyott áramból és gázból tavaly Magyarországon – derül ki az Energiaügyi Minisztérium összesítéséből. Mint írták, az éves összes villamosenergia-felhasználás 41,9 terawattóra volt, ami, 2,2 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest. Földgázból pedig 0,8 százalékkal, 68,3 millió köbméterrel fogyasztottunk többet, mint 2023-ban.
Idézték a Központi Statisztikai Hivatalt, amely szerint a tavalyi utolsó negyedévben 3,4 százalékkal volt magasabb a mért villamosenergia-felhasználás, mint a megelőző év azonos időszakában. Az éves áramfogyasztás a tavalyelőtti 41 terawattóra felett alakult, de még mindig jócskán elmarad a 2021-2022-ben regisztrált 43-44 terawattórás értékektől.
A becslések szerint a háztartási méretű kiserőművek (a háztartási napelemes rendszerek) termelése tavaly már a teljes felhasználás körülbelül 6,6 százalékát fedezte. A derűsebb időjárású második-harmadik negyedévben ez az arány egyaránt 9 százalékot tett ki. 2024 végéig 293 ezer kisebb teljesítményű naperőmű állt üzembe, összes beépített teljesítményük már a 2700 megawattot közelíti. Termelésük mérhetővé tétele ezért is fontos eszköze az áramhálózat biztonságos működtetésének, a piaci áramárak visszafogásának.
Gázból egész kicsivel fogyott több
Az MVM Csoport kimutatása alapján részletezték a gázfelhasználás alakulását is. A negyedik negyedévben 371,5 millió köbméterrel emelkedett a földgázfogyasztás 2023 azonos időszakához viszonyítva. Ez átlagosan 13,8 százalékos növekedés, de a lakosság jobban elengedte magát, mint a gazdasági felhasználók: az előbbi körben 17, az utóbbiban 11,7 százalék volt az emelkedés mértéke.
Ezzel szemben az egész éves felhasználás a családoknál minimálisan, 0,3 százalékkal csökkent, a vállalkozásoknál és intézményeknél 1,4 százalékkal nőtt. Ez összességében 0,8 százalékos többletfogyasztást jelent 2023-hoz képest. Az egész évben elhasznált 8,5 milliárd köbméter gázból 3 milliárd köbmétert használtak a háztartások.
A 2021-ben, az oroszok Ukrajna ellen indított háborújával kialakuló 2022-es energiaválság előtt minisztérium szerint még 11,2 milliárd köbméter földgáz fogyott Magyarországon, amit azóta a negyedével sikerült visszaszorítani.
Az eredmény a minisztérium szerint jót tesz a klímavédelmi törekvések sikerének is: a fosszilis alapú energiatermelés már 2023-ban 18 százalékkal csökkent itthon, miközben a naperőművek 2022-höz képest másfélszer több áramot állítottak elő akkor. Szerintük az energiaszektor zöldítése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásában 2030-ra kitűzött 40 százalékos csökkentést Magyarország hét évvel korábban elérte. A felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv ezért már a kibocsátás megfelezését célozza meg az 1990-es bázisévhez képest a következő évtized elejére.
Az alacsonyabb felhasználás egyúttal erősíti ellátásbiztonságot, a belföldi termelés pedig az importkitettséget – írták. A gáztárolók a tél és a fűtési szezon közepén még kétharmadig vannak töltve, ez a 4,5 milliárd köbméteres készletmennyiség az éves lakossági szükségletek másfélszeresét fedezi. Jelezték, hogy az ukrán gáztranzit újévi leállítása ezért nem veszélyezteti közvetlenül a zavartalan kiszolgálást, de a minisztérium szerint az első tapasztalatok szerint jelentős piaci áremelkedést okozott, ugyanakkor a Bloomberg elemzője arra számít, hogy Európa majd tavasszal és nyáron aggódhat a gáz miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.