Pénteken immár német földön folytatódtak a tüntetések a Franciaországból Németországba feldolgozott nukleáris hulladékot szállító szerelvény útja miatt.
A veszélyes hulladékot, elhasznált radioaktív fűtőelemeket összesen 11 Castor-tartályban, különleges edényekben szállító szerelvény kora délelőtt lépte át a francia-német határt. A határ két oldalán már előző este heves tüntetések voltak, és környezetvédő aktivisták, illetve különböző atomellenes szervezetek bejelentették: tiltakozó megmozdulásokkal, blokádokkal kívánják megakadályozni, hogy a vonat eljusson az alsó-szászországi Gorlebenbe, ahol veszélyes nukleáris hulladékot - ideiglenes jelleggel - évek óta tárolnak.
Pénteken kora délután a szerelvény még a saar-vidéki Neunkirchenben vesztegelt, a tüntetések azonban már több német tartományban is folytak. Értesülések szerint több száz környezetvédő a síneket igyekezett megrongálni, illetve felszedni a vonat tervezett útvonalán. Neunkirchen közelében a tüntetők két rendőrségi kocsit gyújtottak fel.
A rendőrség már korábban közölte, hogy fellép az erőszakos tüntetőkkel szemben, csütörtök este már könnygázt és vízágyúkat vetett be. A hatóságokat a tiltakozó megmozdulások kezdeti szakaszában azzal vádolták, hogy túlságosan keményen jártak el a tiltakozókkal szemben.
Egy 1995-es német-francia megállapodás értelmében a német atomerőművekből származó hulladék a franciaországi La Hague-ban kerül újrafeldolgozásra, majd a feldolgozott, enyhén radioaktív anyagot a németországi Gorlebenben tárolják. Azóta több mint tíz alkalommal került sor rendkívül heves tüntetésekre, a tavalyi németországi tiltakozó megmozdulások - több mint 50 ezer tüntetővel - minden korábbi méretet felülmúltak.
A tervek szerint a mostani az utolsó szállítmány, az említett megállapodásnak megfelelően ugyanis 2012-től már nem maradhat német nukleáris hulladék Franciaország területén.
Bár a német kormány idén nyáron az atomerőművek fokozatos bezárása, illetve az atomenergiáról való lemondás mellett döntött, a nukleáris hulladék tárolása ellen idén is heves tüntetések várhatók. A vonat a tervek szerint szombaton délelőtt éri el az alsó-szászországi Dannenberget, ahol a hulladékot teherautókra rakják át, és úgy szállítják az onnan mintegy 20 kilométerre lévő Gorlebenbe.