Világ MTI 2011. szeptember. 24. 16:10

Hétszáz ETA-tag mondott le az erőszakról és kért amnesztiát

Közleményben mondott le az erőszak alkalmazásáról a Baszk Haza és Szabadság (ETA) szakadár szervezet spanyolországi, illetve franciaországi börtönökben raboskodó hétszáz tagja, mert úgy ítélik meg, hogy így könnyebben elérik a baszk függetlenséget.

A foglyok egyúttal amnesztiát kértek maguknak az illetékes kormányoktól. A péntek éjjel kiadott közlemény megfigyelők szerint egy újabb ösztönző az ETA-nak arra, hogy feloszlassa magát. A madridi kormány szombaton figyelemreméltónak, de elégtelennek nevezte a kezdeményezést.

A közleményt aláíró, bebörtönzött ETA-tagok egyúttal csatlakoztak ahhoz a korszakos jelentőségű megállapodáshoz, amelyet tavaly év végén kötöttek egyes szakadár baszk pártok - főleg azok, amelyek az ETA betiltott politikai szárnyának, a Batasunának a maradékából alakultak meg - és különböző állampolgári csoportok: E megállapodás szerint a baszk függetlenséget békés eszközökkel, nem pedig terrorcselekményekkel kell elérni.

AP

A foglyok azonban odáig nem mentek el közleményükben, hogy szorgalmazzák a ETA feloszlatását, amit pedig Madrid követel. Viszont megismételték azokat a hagyományos követeléseket, amelyeket a spanyol kormány elutasít, például, hogy a baszkok hadd döntsék el maguk: elszakadnak-e vagy továbbra is Spanyolországhoz tartoznak.

Az ETA a hatvanas évek vége óta több mint 800 embert ölt meg akcióiban, melyeknek az volt a célja, hogy rákényszerítse a kormányt: engedjék a független Baszkföld létrehozását. A szervezet tavaly szeptemberben tűzszünetet, majd idén januárban végleges fegyverszünetet hirdetett, és kijelentette: hajlandó lehetővé tenni, hogy azt nemzetközi megfigyelők ellenőrizzék. A spanyol kormány azonban elutasította az ajánlatot, mondván, nem szerepel benne a szervezet teljes lefegyverzése.

Mindettől függetlenül az ETA az utóbbi években meggyengült, mert számos tagját elfogták, és több fegyverraktárát felszámolták Spanyolországban, Franciaországban és Portugáliában is.

A madridi kormány szóvivője példa nélkülinek nevezte szombaton a foglyok közleményét. "Fontos, figyelemreméltó lépés, de még nem az, amelyet általában a társadalom és a kormány vár, mert nem pontosan körülírt, és nem azt jelenti be, hogy az ETA-nak vége" - mondta José Blanco.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.