2011. január. 10. 14:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2018. augusztus. 29. 17:19 Világ

Az ETA tartós tűzszünetet hirdetett

Tartós és nemzetközileg ellenőrizhető tűzszünetet hirdetett hétfőn az ETA, ami a baszk szakadár szervezet szerint újabb lépés több évtizedes függetlenségi harcának befejezése felé.

A baszk ügyet felkaroló Gara című újság honlapján megjelent közlemény azonban nem tesz említést arról, hogy a szervezet átadja-e a fegyvereit, ami a spanyol kormány fő követelése.

Az ETA, vagyis a Baszk Haza és Szabadság szeptemberben is tűzszünetet hirdetett, de nem közölte, milyen időtartamra. A szervezet közleményében azonban azt is leszögezte: nem adja fel erőfeszítéseit, hogy demokratikus eszközökkel folytassa küzdelmét annak elérése érdekében, hogy Baszkföldön valós demokrácia jöjjön létre.

Az ETA által az elmúlt több mint negyven évben végrehajtott terrorcselekményekben 829 ember vesztette életét. Az ETA a múltban már többször jelezte tűzszüneti szándékát, de ezeket később rendszerint megszegte. 2006-ban ugyancsak tartós tűzszünetre szólított fel, de ez csak kilenc hónapig tartott, tárgyalásai a spanyol kormánnyal nem vezettek semmire sem. Ezt követően az ETA ismét az erőszak eszközéhez folyamodott, és 2006 decemberében Madrid Barajas nemzetközi repülőterén hajtott végre pokolgépes támadást, amelyben két ember vesztette életét. Legutóbb 2009 júliusában Mallorca szigetén halt meg két rendőr a szervezet autóbombás merényletében.

José Luis Rodríguez Zapatero szocialista kormánya a be nem tartott kötelezettségvállalások miatt nem ad hitelt az ETA tűzszüneti javaslatainak, hanem egyértelműen azt követeli a szervezettől, hogy szolgáltassa be fegyvereit, mert különben szó sem lehet a baszkföldi kérdés végleges rendezését célzó tárgyalásokról. A spanyol kormányfő két hete kijelentette, hogy igazából az egyetlen nyilatkozat, amelyet az ETA részéről vár, az, amelyben a szervezet bejelenti feloszlatását.

Az ETA-ra nyomást gyakorol politikai szárnya, az ugyancsak betiltott Batasuna párt is, amely arra sarkallja a szervezetet: adja egyértelmű tanújelét annak, hogy lemond az erőszakról. A baszk szakadár mozgalmat Spanyolországon kívül terrorszervezetként tartja számon az Európai Unió és az Egyesült Államok is.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.