Azonnali hatállyal lemondott posztjáról Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója - jelentette be csütörtök hajnalban kiadott közleményében a szervezet igazgatótanácsa. A Rikers Island-i börtönben fogva tartott Strauss-Kahn ma új meghallgatáson kéri óvadék ellenében való szabadlábra helyezését.
Megkezdik az új vezérigazgató kiválasztását, addig az amerikai vezérigazgató-helyettes, John Lipsky vezeti az intézményt - írja a közlemény. Az igazgatótanács ismertette Dominique Strauss-Kahn levelét, amelyben a lemondott IMF-vezér ismételten tagadja az ellene felhozott vádakat. Mint írta, "végtelenül szomorú", de kötelességének érzi lemondani, mert gondolnia kell családjára, és mert az IMF javát nézi. Volt kollégáihoz szólva így írt: "nagy dolgokat vittünk véghez az utóbbi több mint három évben". Hangsúlyozza emellett, hogy minden idejét és energiáját ártatlansága bebizonyításának kívánja szentelni.
A Wall Street Journal, a New York Times és a Le Monde szerint utódként az IMF élére Christine Lagarde francia pénzügyminiszter a legesélyesebb, ha az igazgatótanács követi a hagyományt, amely szerint az IMF vezetője európai (a Világbanké pedig amerikai).A húszak (G20) csoportja azonban nemrég nyílt kiválasztási eljárásban egyezett meg, úgyhogy lehetséges más jelölt is a felzárkózó gazdaságú országok csoportjából.
Strauss-Kahn ügyvédei a csütörtöki meghallgatáson ismét megkísérlik óvadék ellenében szabadlábra helyeztetni védencüket, akit a hírhedt Rikers Island-i börtönkomplexumban tartanak fogva, magánzárkában, 24 órás megfigyelés alatt – jelentette a CNN amerikai hírcsatorna. A védelem által felkínálandó szigorú feltételek egyike lesz, hogy a vádlott elektronikus nyomjelzőt visel majd a bokáján. Emellett nem hagyhatja majd el a lakást, a szállodai szobát vagy az irodát és le kell adnia az útlevelét is. A CNN szerint az ajánlatban "hatalmas összegű" óvadék szerepel majd.
Strauss-Kahnnak pénteken kell ismét a bíróság elé állnia, amikor a nagyesküdtszék eldönti, hogy lefolytassák-e ellene az eljárást szexuális bűncselekmény és nemi erőszak kísérletének vádjával. "Úgy hiszem, olyan csomaggal állnak elő, amit a bíróság el fog fogadni" – jelentette ki Jeff Toobin, a CNN jogi szakértője. A bíróság szóvivője megerősítette, hogy megszülethet az egyezség a szabadlábon való védekezésről. Az illetékes bíró kedden a külföldre szökés veszélyére hivatkozva elutasította, hogy Strauss-Kahnt egymillió dollár óvadék ellenében szabadlábra helyezze, ami különösen Franciaországban, amelyet amúgy is feldúlt Strauss-Kahn letartóztatása, döbbenetet és felháborodást váltott ki.