Francia politikusok és kommentátorok felháborodással és megdöbbenéssel fogadták, hogy a bírónő nem adott helyt Dominique Strauss-Kahn óvadék ellenében való szabadlábra helyezésének, hanem a szökés veszélyére hivatkozva további fogva tartását rendelte el a hírhedt Rikers Island-i börtönben - írja a Reuters. Franciaországot sokkolja a bánásmód, amiben az IMF vezére, a közelgő elnökválasztáson Sarkozy elnök nemrégiben még legesélyesebb ellenfele részesül.
Franciaországban, ahol az el nem ítélt fogvatartottakról bűncselekmény olyan képet közölni, amelyen bilincsben láthatók, különösen megalázónak tűnik a mód, ahogyan megbilincselve, elgyötörten, borotválatlanul kísérik az IMF vezérét a teljes világsajtó előtt. Jack Lange egykori kulturális miniszter, Dominique Strauss-Kahn támogatója egyenesen lincselésnek nevezte az amerikai igazságszolgáltatás és a média bánásmódját. "Nem elképzelhetetlen, hogy bizonyos tisztségviselőket, különösen az ügyészt vagy a bírót az a vágy vezérli, hogy megleckéztessenek egy franciát, aki ráadásul igen híres" - vélte az Europe 1 rádiónak adott interjújában.
"A képek tényleg döbbenetesek, hiszen egy olyan emberről szólnak, akit nevezhetünk a világ egyik leghatalmasabb emberének, és aki most a teljes tehetetlenség állapotába került - idézi a Galamus Christian Salmon esszéistát, kutatót, aki a Le Monde felkérésére kommentálta azokat a képeket, amelyek Dominique Strauss-Kahnról készültek a május 16-i manhattani bírósági meghallgatáson.
Egyben olyan eljárást látunk itt, amely ellentmond a demokratikus színtér szabályainak, hiszen a bírósági színtér helyébe a médiaszíntér került. Az igazságszolgáltatás szükségképpen hosszú idejét felváltotta a médiaidő azonnalisága. A vizsgálat megfontolt döntése helyébe a valós idejű médiakivégzés került. Olyan erőszaknak vagyunk a szemtanúi, amely ellentmond annak az elképzelésnek, amelyet az igazságszolgáltatásról, az igazságszolgáltatás megfontoltságáról korábban kialakítottunk. Ezért a politikai osztály rendkívül érzékenyen fog reagálni ezekre a képekre, mert a saját kivégzését láthatja benne. Minden mai politikus potenciális kiszolgáltatottja ennek a mediatikus kivégzési színtérnek.
Itt egy korszak szörnyű végének vagyunk tanúi. Egy demokratikus korszak ért véget a maga színtereivel, a maga időbeliségével, az eljárásaival, a határaival, amelyet a magán- és közéleti között húzott, az önmagunkról kialakított kép és aközött, amelyet a média sugároz rólunk. Úgyhogy itt egy korszakhatárt látunk: a politika bizonyos értelemben itt ért véget, és ez rendkívül gyászos" - fejezi be az elemzést Salmon.
Strauss-Kahn tagadja az ellene felhozott vádakat, miszerint szexuálisan zaklatott volna egy takarítónőt a New York-i Sofitel hotelben. Az IMF vezére, akit jelenleg a Rikers Island-i börtönkomplexumban tartanak fogva, legközelebb május 20-án jelenik meg a bíróság előtt.