Kimenekítik Líbiából a külföldi állampolgárokat
Repülőgépeket és hajókat igyekezett küldeni több külföldi ország kedden Líbiába azért, hogy kimentse állampolgárait a kormányellenes megmozdulások miatt véres káoszba süllyedt arab államból, ahonnan a szomszédos országok polgárai már a szárazföldön is menekülnek.
Közben legalább két légitársaság, a British Airways, valamint a Közel-Kelet legnagyobb légitársasága, az Emirates is felfüggesztette Tripoliba tartó járatait. Törökországból kedden várhatóan két polgári és egy hadihajó érkezik a kelet-líbiai Bengázi városába, a Moammer Kadhafi líbiai vezető ellen múlt héten kirobbant kormányellenes tüntetések kiindulópontjába, hogy kimenekítsen onnan közel háromezer török állampolgárt. Azért hajókon szállítanák el őket, mert török repülőgépek nem kaptak leszállási engedélyt a második legnagyobb líbiai város repülőterén.
Líbiában több mint kétszáz török építőipari vállalat tevékenykedik összesen 15 milliárd dollárt meghaladó értékű projekteken. Ahmet Davutoglu török külügyminiszter közölte, hogy tíz másik külföldi ország kért segítséget Törökországtól állampolgárai kimentése érdekében, de nem nevezte meg ezeket az országokat. Ankara közben azt is fontolgatja, hogy esetleg a Líbiával határos Tunézián és Egyiptomon keresztül juttatja haza állampolgárait.
Közel ötezer egyiptomi a szárazföldön menekült vissza hazájába Líbiából, mintegy tízezer további honfitársuk pedig a líbiai-egyiptomi határ előtt várakozik az átkelésre - közölte egy egyiptomi biztonsági tisztségviselő. Kairó ezenkívül két polgári utasszállító repülőgépet és két katonai gépet is akar küldeni a szomszédos országba további több ezer egyiptomi elszállítása érdekében. Kairó később közölte, hogy a két katonai gép leszállási engedélyt kapott.
Tunéziai állampolgárok ezrével menekülnek Líbiából, sokan a két ország szárazföldi határán át. Líbiában legalább 30 ezer tunéziai állampolgár él, és többen attól tartanak, hogy erőszakos cselekmények célpontjaivá válhatnak, hiszen éppen Tunéziából indult ki az arab világot mostanában megrázó tiltakozáshullám, amelynek eredményeként a tunéziai elnök a múlt hónapban, Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pedig február 11-én távozni kényszerült a hatalomból.
Olaszország katonai repülőgépet küld Bengáziba közel száz állampolgára elszállítása érdekében - közölte Ignazio La Russa védelmi miniszter. Olaszország jelentős energiaipari érdekeltségekkel rendelkezik Líbiában, az észak-afrikai arab országban másfél ezer olasz állampolgár él vagy dolgozik. Közülük egyesek az elmúlt napokban menetrendszerű járatokon már távoztak Líbiából.
A holland külügyminisztérium bejelentette, hogy Eindhoven repülőterén egy katonai gép várakozik arra, hogy leszállási engedélyt kapjon a líbiai főváros, Tripoli repülőterén. A gép több mint száz távozni vágyó holland állampolgárt szállítana el az arab országból. A tárca később közölte, hogy a holland haditengerészet Líbiához irányította át a Tromp fregattot, amely eredetileg a szomáliai partokhoz tartott, hogy megvédje a teherszállító hajókat az ottani kalózok támadásaitól. Ez csak óvintézkedés arra az esetre, ha a holland repülőgép nem kapna leszállási engedélyt.
Franciaország három katonai gépet küld Tripoliba állampolgárai elszállítására. Líbiában mintegy 750 francia él, közülük jelenleg 500-550-en tartózkodhatnak az észak-afrikai országban.
Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának szóvivője közölte, hogy kedden egy Il-76-os repülőgépet indítanak Tripoliba 134 orosz állampolgár kimentése érdekében. Moszkva összesen 563 orosz állampolgár evakuálását tervezi négy repülőgépen. Nagy részük az orosz államvasutak és a Gazprom gázipari óriáscég alkalmazottja.