2011. február. 22. 18:54 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 22. 21:46 Világ

Átalakították az egyiptomi kormányt

Átalakították az egyiptomi kormányt. A tizenegy új miniszter kedden le is tette a hivatali esküt - közölte az állami televízió.

A miniszterelnökké január 29-én kinevezett Ahmed Safik vezetésével alakult meg az új kormány, amelybe most ellenzéki pártok tagjai is bekerültek. Változás történt egyebek között az olajipari, a kulturális, az egészségügyi és kereskedelmi tárca élén. 

A kulcsfontosságú minisztériumokat viszont nem érintette az átalakítás, így posztján maradt Mohamed Huszein Tantávi védelmi, Ahmed Abul Geit külügy-, Mamduh Marei igazságügy-, Mahmut Vagdi belügy- és Szamír Mohamed Radván pénzügyminiszter. Tantávi vezeti a legfelső katonai tanácsot, amelynek Hoszni Mubarak államfő február 11-én átadta a hatalmat.

A demokratikus átmenetet irányító legfelső katonai tanács igyekszik megnyugtatni a Mubarak-ellenes tömegtüntetéseket vezető mozgalmat, hogy elkötelezett a reformok végrehajtása mellett. Február 13-án a katonai kormányzat feloszlatta a parlamentet, felfüggesztette az alkotmányt, de a kormányt ügyvezetői minőségben - a majdani demokratikus választásokig - megtartotta. A hadsereg közölte, hogy hat hónapon át irányítja az országot, vagy addig, amíg az alkotmány módosítását követően megtartják az elnök- és parlamenti választásokat.

Új utcai tüntetések veszélyére figyelmeztetve a Mubarak-ellenes fiatalok napok óta követelik a legfelső katonai tanácstól, hogy alakítson szélesebb alapon nyugvó, szakértői kormányt, amelyben már nem vesznek részt a megbuktatott államfő régi, jól kipróbált emberei. Így valószínűleg nemtetszéssel fogadják azt a hírt, hogy Safik kapott kormányalakítási megbízást, s megtarthatta bársonyszékét a külügy- és az igazságügyi miniszter is. Safik 2004 júliusa óta tölti be a miniszterelnöki tisztséget.

Kairóban, a Tahrír téren kedden mintegy ötszázan tüntettek, új kormány felállítását és a közel három évtizedes rendkívüli állapot feloldását követelve. 

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.