2011. február. 20. 16:37 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 20. 15:55 Világ

Egyiptom: működhet egy mérsékelt iszlamista párt

A tekintélyelvű Hoszni Mubarak egyiptomi elnök bukását követő politikai nyitás jeleként hivatalosan engedélyezte egy kairói bíróság egy olyan mérsékelt, iszlamista gyökerű politikai párt működését, amelyet az előző rendszer tizenöt évig törvényen kívül helyezett.

A legfelsőbb közigazgatási bíróság szombati döntésével az al-Vaszat al-Dzsadíd (Új Közép) párt működésére adott felhatalmazást. Abu al-Ila Madi, a párt alapítója   a döntést a "január huszonötödikei forradalom" - azaz Mubarak lemondásának - gyümölcseként értékelte.

Madi és több társa 1996-ban vált ki a Muzulmán Testvériség nevű - szintén betiltott, de megtűrt - konzervatív iszlamista mozgalomból, hogy új szervezetet alapítson, amely toleráns felfogásban hirdetné az iszlám hit tanait, és liberális elemekkel vegyítené azokat.

Az új szervezetet négyszer próbálták meg hivatalosan politikai pártként bejegyeztetni, minden esetben sikertelenül. Madit az első, 1996-os kísérletet követően katonai törvényszék elé állították és azzal vádolták, hogy "iszlamista frontot" megtestesítő pártot próbált meg létrehozni. A Muzulmán Testvériség szintén bírálta, az iszlamista mozgalom megosztásával vádolta Madit.

Az egyiptomi ellenzék arra számít, hogy a Mubarak lemondása után a hatalmat átvevő katonai tanács feloldja a pártalapítást sújtó korlátozásokat.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.