2010. december. 09. 17:06 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 09. 17:03 Világ

EU-elnökség: 2011 lehet az önkéntesség éve

Az önkéntesség kiemelt hangsúlyt kap a 2011 első félévében esedékes magyar uniós elnökség idején, nagyon szerencsés, hogy a jövő év az önkéntesség éve lesz az EU-ban - mondta Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkár.

A Külügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón az államtitkár kiemelte: az elnökség egyik fő üzenete szerint aktív, cselekvőképes polgárokra van szükség, akik saját és közösségük sorsának jobbra fordításáért tevékenykednek. Győri Enikő szerint kifejezetten hasznos, hogy Magyarországon a következő félévben több szó esik majd az önkéntességről. Emlékeztetett: már korábban is konzultáltak civil szervezetekkel, októberben a parlamenti vitanap után egy konferenciát szerveztek, amelyen bemutatták nekik az elnökségi program céljait, majd meghallgatták a javaslataikat, ezek közül többet beépítettek a programba. Mindazonáltal az elnökségi program folyamatosan változik, december 22-én hagyja jóvá a kormány az újabb változatot, de nem biztos, hogy ez lesz a végleges verzió - mondta.
   
Az államtitkár kifejtette: a kormány és a civil szféra viszonyában új fejezetet nyithatnak, ezt az átláthatóság és a partnerség jellemzik majd. Az elnökség egyben kiváló alkalom lehet a civil szervezeteknek, hogy nemzetközi kapcsolatokat építsenek ki - tette hozzá. Győri Enikő elmondta, arra kérte az uniós tagállamokban tevékenykedő nagyköveteket, hogy ők is többet foglalkozzanak az önkéntességgel. Az önkéntesség uniós évének megnyitója január 8-án lesz, áprilisban pedig konferenciát szerveznek az aktív állampolgárságról - jelentette be, hozzáfűzve, júniusban megrendezik az önkéntesek hetét. Beszámolt arról is, hogy pályázatot indítottak az iskolásoknak, ennek keretében akár rajzban is "üzenhetnek" az uniós vezetőknek, mit várnak el tőlük. Ezeket az üzeneteket, rajzokat átadják majd a Magyarországra érkező uniós tisztviselőknek - tette hozzá.
   
Az önkéntesség évének magyarországi rendezvényeihez az Európai Bizottságtól összesen 180 ezer euró (50 millió forint) támogatást kapnak - mondta -, a Külügyminisztérium 130 millió forint értékben szervez pályázatot a civil szervezeteknek, 290 millió forintot kapnak a Nemzeti Civil Alapból, 22 millió forintot különítenek el az áprilisi konferencia megrendezésére, amelyhez a Bizottság további 30 millió forinttal járul hozzá, az egyéb rendezvényekre, így például az önkéntesség hetére pedig 70 millió forintot szánnak. Sophie Beernaerts, a Bizottság civil kapcsolatokért felelős munkatársa úgy fogalmazott, a polgárokat és a civil szervezeteket minél inkább be kell vonni az unió politikai napirendjének, ezáltal "közös jövőnknek" alakításába. Az önkéntesség éve kitűnő alkalom arra, hogy kifejezzék köszönetüket az önkéntesek által végzett munkáért, egyúttal szorosabbra fogják velük az együttműködést - mondta. Mint hangsúlyozta, a civil szervezeteknek tanulniuk kell egymástól, fontos a tapasztalatcsere és az egyeztetés, erre az áprilisi konferencia is jó lehetőséget nyújt.
   
Szűcs Tamás, a Bizottság magyarországi képviseletének vezetője hangoztatta: a jövő félév a legfontosabb hat hónap lesz Magyarország uniós csatlakozása óta; már jelenleg is nagyon intenzív az együttműködés a Bizottság és a magyar elnökség között. Az elnökség sikere közös érdek, és egyaránt fontos minden tagállamnak - mutatott rá. A soros magyar elnökség első nagyobb feladata a Bizottság és a kormány találkozója lesz január 7-én - hívta fel a figyelmet, hozzátéve: a Bizottság képviseletének új helyszínét is ekkor nyitják majd meg. Mint kiemelte, az új épület az együttműködés "kiemelt fóruma" lesz, ahol egyebek mellett egy sajtóközpontot is kialakítanak, de itt kap helyet az Európa Pont tájékoztató és információs központ is.

Hirdetés