2010. november. 09. 08:39 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 09. 08:37 Világ

Martonyi intelme az izraeliekhez és a palesztinokhoz

Sem az izraeli, sem a palesztin félnek nem szabad egyoldalúan cselekednie, mert az ronthatja a tárgyalás útján elérendő békemegállapodás esélyeit - jelentette ki az izraeli látogatáson járó Martonyi János külügyminiszter a Jerusalem Post című lapnak hétfőn adott interjújában.

Martonyi kedd délelőtt Rámalláhba, a Palesztin Hatóság központjába utazik, ahol Rijád al-Malki külügyminiszter fogadja, és várhatóan Szalám Fajjád miniszterelnökkel is találkozik. Ezzel kapcsolatban azt mondta: a palesztinoknak inkább vissza kellene térniük a tárgyalóasztalhoz, mint hogy egyoldalúan kiáltsák ki államukat. Ezenkívül tartózkodniuk kell a terrorcselekményektől. Izraelnek pedig valamilyen formában ismét moratóriumot kellene bevezetnie a ciszjordániai zsidó telepeken folytatandó építkezésekre - tette hozzá. 

A felek szeptember elején kezdték el a közvetlen tárgyalásokat, de a palesztinok kivonultak ezekről, mert Izrael a ciszjordániai telepek bővítésére vonatkozó tíz hónapos moratórium lejártakor nem hosszabbította meg azt. A palesztinok azzal fenyegetőznek, hogy ha nem járnak sikerrel a tárgyalások, akkor az ENSZ-tagállamoktól kérik kikiáltandó államuk elismerését. 

"Fel kellene újítani a közvetlen tárgyalásokat, és mindkét félnek alaposan meg kellene gondolnia, hogy milyen ára lenne annak, ha ezek kudarcba fulladnának" - jelentette ki a külügyminiszter. Magyarország álláspontja a békefolyamattal kapcsolatban azonos az Európai Unióéval. "Mindannyian ugyanazt az üzenetet hozzuk. Az Európai Uniónak alapvető érdeke, hogy a megbékélési folyamat és a közvetlen tárgyalások megmeneküljenek" - mondta, hozzátéve, hogy még van esély a közvetlen tárgyalások felújítására. A tárgyalással elért kétállami megoldás nyújt a leginkább biztonságot a térségnek és Izraelnek egyaránt. 

Iránnal kapcsolatban Martonyi azt mondta: nem ért egyet Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel abban, hogy elrettentő katonai fenyegetésre van szükség Iránnal szemben, mert csak így lehetne megakadályozni, hogy Teherán atomfegyver birtokába jusson. Azzal az izraeli helyzetértékeléssel azonban egyetért, hogy Irán nagy fenyegetést jelent. Veszélyes a térségre, Izraelre és a mérsékelt arab országokra nézve is. "Úgy gondoljuk, hogy (Iránnal szemben) a szankciók politikáját kell folytatnunk" - szögezte le. Az EU és az Egyesült Államok az ENSZ Biztonsági Tanácséinál is szigorúbb gazdasági büntetőintézkedéseket vezettek be Irán ellen. "Várjuk meg, hogyan hatnak ezek. Még most is úgy gondoljuk, hogy ez az egyetlen járható út" - mondta a külügyminiszter a Jerusalem Postnak.

Hirdetés
hvg360 Csendes-Erdei Emese 2024. december. 01. 17:00

Törley Katalin: Amíg így becsmérlik a pedagógusokat, nem megyek vissza tanítani

Nem biztos, hogy még az ő életében olyan lesz az oktatási rendszer, ahova szívesen visszamenne dolgozni, de most ezért dolgozik – mondta a HVG-nek Törley Katalin, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium polgári engedetlenség miatt elbocsátott pedagógusa. Kisstílű bosszúállásként értelmezi, hogy olyan igazgatók sem kaptak lehetőséget a folytatásra, akikkel a szülők és a diákok is elégedettek voltak.