2010. november. 08. 19:16 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 08. 19:20 Világ

Vízum nélkül utazhatnak az albánok és a bosnyákok az EU-ba

A nyitás már karácsony előtt, a tervek szerint december 15-én érvénybe lép. A vízummentesség feltétele a biometrikus adatokat is tartalmazó útlevél.

Albánia és Bosznia-Hercegovina állampolgárainak a jövőben nem kell vízumot váltaniuk ahhoz, hogy három hónapnál nem hosszabb időtartamra beutazzanak az Európai Unió országaiba - döntöttek hétfői brüsszeli tanácskozásukon az EU-országok belügyminiszterei.

A nyitás már karácsony előtt, a tervek szerint december 15-én érvénybe lép. A vízummentesség feltétele a biometrikus adatokat is tartalmazó útlevél. Az Európai Parlament már hetekkel korábban nagy többséggel állást foglalt a vízumkötelezettség eltörlése mellett e két balkáni ország vonatkozásában. A döntés nyomán a néhány EU-tagállam által el nem ismert Koszovó kivételével immár valamennyi nyugat-balkáni ország uniós vízummentességet élvez.

Az Európai Bizottság részéről Cecilia Malmström belügyi és Stefan Füle bővítési biztos nyilatkozatban üdvözölte a döntést. Malmström kitért arra, hogy a korábbi balkáni vízumliberalizációs lépések nyomán az unió a megalapozatlan menedékkérelmek számának növekedését tapasztalta. Ilyen aggodalmak miatt az Európai Bizottság most Albánia és Bosznia-Hercegovina vonatkozásában úgynevezett "vízumkötelezettség utáni megfigyelő eljárást" léptet életbe, ami a lakosokra nézve nem jár korlátozásokkal, de a két balkáni ország hatóságait szoros együttműködésre kötelezi az uniós szervekkel.

Albániától és Bosznia-Hercegovinától Brüsszelben elvárják, hogy fokozza tájékoztató kampányát a lakosság körében, magyarázza el, hogy a most lehetővé tett vízummentesség csak rövid távú tartózkodásra jogosít, és segítsen a visszaélések megelőzésében - közölte a belügyi EU-biztos.

Magyar részről a brüsszeli tanácskozáson Pintér Sándor belügyminiszter vett részt. A magyar belügyi tárca által a tanácskozáshoz kiadott sajtóanyag szerint az albán és bosznia-hercegovinai állampolgárok vízumliberalizációját Budapest úgy értékeli, hogy az érzékelhető pozitív változást jelent az állampolgárok számára, és nagyban hozzájárulhat az EU-integrációhoz szükséges reformlendület fenntartásához.

A belügyminiszterek eredetileg nem tervezett napirendi pontként a légi küldemények szállításának biztonságáról is véleményt cseréltek, mivel az elmúlt hetekben több európai közintézmény kapott robbanóanyagot tartalmazó csomagot, illetve levelet. Megállapodtak abban, hogy ad hoc szakértői bizottságot hoznak létre annak áttekintése érdekében, milyen módon lehetne hatékonyabbá tenni a légi küldemények ellenőrzését - elsősorban azokét, amelyek a kevéssé biztonságosnak ítélt unión kívüli országok repülőtereiről érkeznek. Olyan megállapodás azonban nem született, hogy egységes listát kellene összeállítani a csomag- vagy levélfeladás szempontjából kockázatosnak ítélt helyekről. Egyetértettek ugyanakkor abban, hogy a légi küldemények fokozottabb ellenőrzésének problémáját a közlekedési miniszterekkel együtt is célszerű áttekinteni.

Pintér Sándor külön kétoldalú megbeszélést folytatott többek közt Cecilia Malmströmmel, az Európai Bizottság belügyi biztosával. Az egyeztetés célja a jövő év első félévi magyar EU-elnökség tervezett belügyi prioritásainak megvitatása volt.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.