2010. szeptember. 21. 20:01 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 21. 21:03 Világ

Schmitt az ENSZ-ben: Magyarország kész megosztani tapasztalatait

Magyarország kész megosztani a biztonságos vízellátásban, az élelmiszerbiztonságban és az anyaságvédelmi hálózat kiépítésében szerzett tapasztalatait a fejlődő országokkal - jelentette ki kedden New Yorkban Schmitt Pál köztársasági elnök, az ENSZ-nek a Millenniumi Fejlesztési Célok végrehajtását értékelő konferenciáján.

Schmitt Pál kiemelte, hogy a vízgazdálkodás a magyar EU-elnökség egyik központi témája lesz 2011 első felében. A köztársasági elnök Magyarországnak az anyaságvédelemben elért eredményeiről szólva az ENSZ tagállamainak figyelmébe ajánlotta a világon egyedülálló magyar védőnőrendszer tapasztalatait.

"A vízellátás biztonsága, az ésszerű vízgazdálkodás, a tiszta ivóvíz hozzáférhetősége az egymással összefonódó Millenniumi Fejlesztési Célok egyik kulcseleme. Magyarország elkötelezte magát amellett, hogy a jövőben is megossza ezen a téren szerzett tapasztalatait" - jelentette ki Schmitt Pál.

Szót ejtett a magyar védőnőkről, védőoltásokról

A köztársasági elnök hangsúlyozta, hogy Magyarország határozottan támogatja az éhínség és a szélsőséges szegénység felszámolásának szándékával megfogalmazott Millenniumi Fejlesztési Célok elérésének átfogó megközelítését.

Az államfő ezzel kapcsolatban hangoztatta az ifjúság testnevelésének kiemelt jelentőségét. Elmondta, hogy az emberi erőforrások fejlődése nagyban összefügg az egészségügyi szektor fejlődésével, az egészségügyi ellátás kiterjesztésével és az egyes országok helyi kapacitásinak fejlesztésével.

Magyarország kész megosztani  az országos egészségügyi hálózat kiépítése, a csecsemők védőoltása és az új orvosi technológiák alkalmazása terén szerzett tapasztalatait - mondta Schmitt Pál.

"Egy bizonyos területtel, az anyaságvédelemmel kapcsolatban szeretném felhívni az önök figyelmét az egyedülálló, az egész országot lefedő magyar védőnőhálózatra, amelynek keretében szakképzett ápolónők a legkisebb településeken is rendszeresen felkeresik a terhes nőket és a kisgyermekes anyákat" - mondta Schmitt Pál, hangsúlyozva, hogy Magyarország ezen a téren is kész megosztani tapasztalatait a Millenniumi fejlesztési Célok szellemében.

Átadta a magyar BT-tagság memorandumát is

Schmitt Pál kedden az üzbég, majd a macedón államfővel is megbeszélést folytatott, amelyeken fontos hangsúlyt kapott Magyarországnak az törekvése, hogy a 2012-2013-as időszakra ismét az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjává válasszák.

A magyar államfő Iszlam Karimov üzbég és Gjorge Ivanov macedón elnöknek - miként más New York-i tárgyalópartnereinek is - átnyújtotta azt a hivatalos dokumentumot, amely ismerteti annak a politikának az alapelveit, amelyet Magyarország BT-tagként érvényesíteni akar.

A dokumentum leszögezi, hogy a magyar kormány síkraszáll a jogállamiság és a hagyományos értékek harmonizálása, a kulturális és a vallási sokszínűség védelme, az emberi jogok tiszteletben tartása és védelme, valamint a női egyenjogúság és a társadalmi kohézió közötti harmónia megteremtése mellett.

Magyarország szorgalmazza, hogy a nemzetközi élet problémáinak orvoslásakor egyaránt vegyék figyelembe a kis, a közepes és a nagy országok érdekeit. Hazánk a memorandum szerint emellett megerősíti a leszerelés melletti elkötelezettségét, és biztosítja partnereit, hogy továbbra is részt vesz és szerepet vállal a nemzetközi békefenntartó műveletekben.

A dokumentum hangsúlyozza az egészségvédelem, az oktatás és a sport előmozdításának szükségességét és leszögezi, hogy a magyar fejlesztéspolitika továbbra is messzemenőkig szem előtt tartja a fenntarthatóság szempontjait. Magyarország BT-tagként megkülönböztetett figyelemmel viszonyul majd az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez és a zöld gazdaság fejlesztésének kérdéséhez - hangsúlyozza a memorandum.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.