2010. július. 09. 12:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 09. 12:16 Világ

Öngyilkosságot akart elkövetni az Észak-Koreában bebörtönzött amerikai

Az Egyesült Államokkal kapcsolatos "kiábrándultsága és bűntudata" miatt öngyilkosságot kísérelt meg egy amerikai angoltanár, akit az észak-koreai hatóságok áprilisban nyolcévi kényszermunkára ítéltek az országba való illegális belépésért. A 30 éves Aijalon Mahli Gomest kórházban ápolják - jelentette pénteken a phenjani állami média.

"Erős bűntudata, valamint amiatt, hogy kiábrándult az Egyesült Államokból, mert az amerikai kormány nem tett semmit szabadon engedéséért, öngyilkosságot kísérelt meg. Jelenleg kórházi elsősegélyben részesítik" - olvasható a KCNA hírügynökség jelentésében. Gomes állapotáról értesítették Svédország phenjani nagykövetségét, amely (amerikai-észak-koreai diplomáciai kapcsolatok hiányában) az Egyesült Államokat is képviseli az országban - tette hozzá a hírügynökség.

Gomest április 7-én ítélték el. Január végén lépett be Észak-Koreába. Az amerikai állampolgárságú férfi korábban Bostonban élt, majd Dél-Koreában tanított. Az utóbbi egy évben ő már a negyedik amerikai, akit illegális beutazás miatt vettek őrizetbe Észak-Koreában. Az előző három embert - Laura Ling és Euna Lee újságírót, valamint Robert Park aktivistát - szabadon engedték, de kiutasították az országból.

Az Egyesült Államok azt kérte, hogy Phenjan legyen elnéző ebben az esetben is, és emberbaráti okokból engedje el a férfit, ezt azonban "a jelenlegi helyzetben" Észak-Korea lehetetlennek tartja. Phenjan mintegy két héttel ezelőtt azzal fenyegetőzött, hogy keményebb büntetést szab ki Gomesra - "háborús törvénykezést" léptet életbe ellene, ha az Egyesült Államok nem hagyja abba az ország elleni szankciók szorgalmazását. Egy elemző szerint a "háborús törvénykezés" kifejezés életfogytig tartó börtönre vagy akár halálbüntetésre is utalhat ebben az esetben.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea szeretne szankciókat kipréselni az ENSZ Biztonsági Tanácsából (BT) a népi demokratikus köztársaság ellen, amelyet azzal vádolnak, hogy március végén torpedóval elsüllyesztette a dél-koreai Cshonan hadihajót, 46 matróz halálát okozva. A vádat Észak-Korea kitartóan tagadja, és azt veti Szöul és Washington szemére, hogy szánt szándékkal "fabrikáltak" hamis bizonyítékokat ellene. Phenjan fegyveres konfliktussal és nukleáris háborúval is megfenyegette déli szomszédját. 

A BT pénteken valószínűleg elfogad egy nyilatkozatot, amelyben elítéli a dél-koreai hajó elsüllyesztését, noha nem fogja megnevezni Észak-Koreát mint a gyanítható tettest.

Hirdetés