2010. június. 29. 16:21 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 29. 16:14 Világ

"Gonosz csoportnak" tekinti a G8-akat Észak-Korea

Észak-Korea kedden visszautasította a G8-ak kanadai csúcstalálkozóján megfogalmazott bírálatot, amely a kommunista országot tette felelőssé egy dél-koreai hadihajó elsüllyesztéséért.

Az észak-koreai külügyminisztérium "politikai célú fenyegetéssel" vádolta a nyolc állam vezetőit, akik múlt heti csúcstalálkozójukon elítélték a dél-koreai hadihajó elsüllyesztését, és azért Észak-Koreát tartják felelősnek. Az Észak-Korea hivatalos hírügynöksége által közreadott nyilatkozat a G8-akat egyszerűen csak "gonosz csoportnak" nevezi.

A Dél-Korea vezetésével lefolytatott nemzetközi vizsgálat májusi megállapítása szerint Észak-Korea lőtt ki torpedót márciusban a hadihajóra a két ország közötti vitatott hovatartozású tengerrész közelében. Szöul azt kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsától, hogy hozzon büntetőintézkedést Phenjan ellen, amely visszautasítja a vádat, és figyelmeztetett, hogy bármely büntetés háborúhoz vezetne. Észak-Korea hétfőn atomfegyver-kapacitásának a bővítésével is fenyegetőzött az állítólagos ellenséges amerikai politika miatt.

A dél-koreai törvényhozás kedden elítélte Észak-Koreát, és határozatában követelte Phenjantól, hogy kérjen bocsánatot, valamint büntesse meg az elsüllyesztésért felelősöket. Az 1989-ben rendszerbe állított, 1200 tonnás korvett rakétákkal és torpedókkal volt felfegyverezve, és rutinszerű járőrözést végzett a Sárga-tengeren, a Dél-Koreához tartozó Pengnjon-szigetnél, amikor robbanás történt a fedélzetén, majd elsüllyedt. A katasztrófa után a  104 fős legénységnek csak 58 tagját sikerült kimenteni.

 

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.