Mégis maradhatnak amerikai katonák Okinaván
A japán kormányfő szerint "lehetetlen" a kulcsfontosságú amerikai támaszpont teljes elköltöztetése az ázsiai országhoz tartozó Okinava szigetéről.
Hatojama Jukio tavaly szeptemberi hivatalba lépése óta most, kedden ismerte el először hivatalosan, hogy a Japánban állomásozó 49 ezer amerikai katona több mint felét befogadó Futenma haditengerészeti támaszpont egy részének Okinaván kell maradnia. Hatojama befagyasztotta a Washingtonnal 2006-ban kötött megállapodást, amely szerint a támaszpontot a sziget kevésbé sűrűn lakott részére költöztetnék, ami nem kis feszültséget okozott a két ország kapcsolataiban, és hozzájárult a kormányfő népszerűségének hullámzásához a felsőházi választások előtt.
Hivatalba lépése utáni első okinavai látogatásán a kormányfő közölte: azt szeretné, ha a helyiek elfogadnák, hogy a Futenma bázis egyes létesítményei a prefektúrában maradnának, elnézést kérve az intézkedés miatti terhekért. A hír Okinava-szerte feldühítette a helyi lakosokat, akik korábban abban reménykedtek, hogy a támaszpont egészét elköltöztetik a szigetről. "A nép részéről mindig érkeznek bírálatok, amikor egy támaszpontot átköltöztetünk, vagy újat építünk" - mondta újságíróknak Hatojama, miután találkozott a prefektúra kormányzójával, Nakaima Hirokadzuval. "El kell fogadnom ezeket az érzéseket, de azt szeretném, hogy az egész ország népe megértse, és osztozzon a terheken, mert a támaszpontokra szükség van a nemzetbiztonságunkhoz" - szögezte le a miniszterelnök.
Az okinavai kormányzó kijelentette, hogy Hatojama terve és a helyi lakosság óhajai között széles rés tátong. "Május végéig még sok idő van hátra. Meg akarom győzni, hogy a választási ígéreteivel összhangban kezelje a kérdést" - mondta Nakaima. Választási ígértében a demokrata párti kormányfő ígéretet tette arra, hogy a városközpontban lévő Futenma bázist Okinaván, sőt esetleg Japánon kívülre költöztetik át a nagy zajba és magas bűnözési arányba belefáradt helyi lakosság terheinek csökkentése érdekében. Április 25-én mintegy 90 ezren tüntettek a támaszpont áthelyezését követelve.