Gyásznapot tartanak Kínában
A csinghaji pusztító erejű földrengés áldozatainak emlékére nemzeti gyásznapot rendeltek el Kínában április 21-re, szerdára; az országban és az ország külképviseletein félárbocra engedik a nemzeti zászlókat - jelentette be a kínai államtanács kedden.
Csinghaj tartományban - a legsúlyosabban érintett Jüsu prefektúrában, a tartomány székhelyén Hsziningben és más településeken gyászszertartásokat tartanak, délelőtt 10 órakor 3 perces csenddel emlékeznek az elhunytakra. A legutóbbi jelentések szerint 2050-hez közelít a múlt hét szerdán bekövetkezett Richter-skála szerinti 7,1-es erősségű földrengés halálos áldozatainak a száma, 195 ember van az eltűntek listáján, több mint 12 ezren sérültek és közülük mintegy 1500-an vannak súlyos állapotban.
Kedden a déli órákban negyven perces jégvihar tombolt a földrengés sújtotta térségben, a helyszínen éppen ebédet osztottak, amikor a villámlásokkal és mennydörgéssel kísért vihar megérkezett. A mogyoró nagyságú jégdarabok zivatara miatt több helyen leállt a mentés Jüsuban. Meteorológusok korábban figyelmeztettek, hogy a sátrakat villámhárítóval kell felszerelni.
A mentők központjában kedden elmondták, hogy a legnagyobb problémát a mentők számára a magaslati betegség, az adaptációs zavarok okozzák. Korábbi hírek szerint százaknak kellett elhagyniuk a tengerszint feletti 3700-4000 méteres magasságban lévő területet.
Vang Csen-kuo, a kínai hadsereg tisztje elmondta, hogy szinte valamennyi katonájuk szenved, vagy szenvedett a számukra rendkívüli körülményektől. A legjellemzőbb tünetek: szédülés, légszomj, kimerültség, ájulás. Két katonát magassági tüdőödémával kórházba kellett szállítani. Vang elmondta, hogy jelenleg mintegy 13 ezer fegyveres testületekhez tartozó mentő kutat a túlélők után, dolgozik a sátrak felállításán, a segélyek elosztásán és vesz részt a helyreállítási munkákban.