Hadihajókkal mentik a külföldön rekedt briteket
Hadihajókat vezényelt a brit kormány európai kikötőkbe a légtérzárlat miatt külföldön rekedt britek hazatérésének segítésére - közölte hétfőn Gordon Brown miniszterelnök. A brit hatóságok kedd hajnalig meghosszabbították a repülési tilalmat a brit légtérben, a londoni magyar diplomáciai képviselet pedig arról számolt be hétfőn, hogy sok magyar kér tanácsot és segítséget a hazatéréshez.
Brown - miután a brit kormány különleges helyzetek idején összehívott válságtestülete, a COBRA hétfőn értekezletet tartott - a BBC-nek elmondta: a királyi haditengerészet legnagyobb repülőgép-hordozója, az Ark Royal és az Ocean helikopterhordozó a La Manche-csatorna egyik kikötőjében vesz majd fel brit állampolgárokat, az Albion csapatszállító pedig Spanyolországba tart, ahonnan a brit hadsereg Afganisztánból visszatérő egyik lövészezredének tagjait szállítja haza.
A kormányfő nem fedte fel, hogy az Ark Royal és az Ocean pontosan mely kikötők felé tart, az Albion viszont a spanyolországi Santanderben veszi fedélzetére a 3. lövészezred kétszáz katonáját. A brit utazási irodák szövetségének (ABTA) becslése szerint a csütörtök óta érvényben lévő brit légtérzárlat miatt 150 ezer brit állampolgár nem tudott eddig hazatérni külföldről. Brown közölte: a vasúti és a komptársaságok jelentősen növelték kapacitásaikat.
A kompok hétfőn több mint 40 ezer utas szállítására tettek ígéretet, a Nagy-Britanniát Franciaországgal és Belgiummal összekötő Eurostar szuperexpresszeken több mint 20 ezren kelhetnek át a Csatornán - mondta a brit miniszterelnök. A 300 kilométeres sebességgel közlekedő Eurostar vonatok már a hétvégén is az ilyenkor szokásosnál 30 százalékkal több utast szállítottak; a társaság szerelvényein a légtérzár csütörtöki elrendelése és vasárnap este között 50 ezren utaztak. A legnagyobb komptársaság, a P&O azt közölte, hogy a hétvégén a szokásos néhány száz helyett 11 ezer gyalogos - vagyis a kompokra jármű nélkül felszálló - utast szállított.
A londoni magyar főkonzulátuson elmondták: nehéz számszerűsíteni, hogy hány magyar állampolgár rekedhetett Nagy-Britanniában, de a képviseletre folyamatosan érkeznek a telefonhívások; csak hétfő délelőtt harmincan kértek tanácsot vagy segítséget a hazatéréshez. A főkonzulátus szerint egyre nehezebb autóbuszjegyet szerezni Nagy-Britanniából a kontinensre, mert a buszjáratok folyamatosan telnek be. A még hozzáférhető Eurostar-jegyek ugyanakkor rendkívül drágák: a cég foglalási szolgálata hétfőn normál turistakategóriára már nem vett fel jegyrendelést, a szabadon módosítható, de nem első osztályra szóló jegyek a még be nem telt néhány járatra 179 fontba (52 ezer forint), a Business Premiernek nevezett első osztályra 260 fontba (75 ezer forint) kerültek, egy útra.
A brit országos légiirányítási szolgálat (NATS) hétfőn közölte: az izlandi vulkánkitörés hamufelhője miatt elrendelt légtérzárlat helyi idő szerint "legalább" kedd hajnali 1 óráig - közép-európai idő szerint 2 óráig - érvényben marad. A szolgálat a brit meteorológiai intézet tanácsait követve folyamatosan hosszabbítja a zárlatot: a legutóbbi - akkor is csak feltételes - feloldási határidő hétfő este 19 óra volt. A brit közforgalmi pilóták szövetsége (BALPA) hétfőn közölte: a légitársaságoknak a kialakult helyzetben ugyanolyan állami pénzügyi segítségre lesz szükségük, mint amilyent a bankok is kaptak, mivel számos cég máris "a csőd rémével kénytelen szembenézni". Gordon Brown kormányfő hétfői nyilatkozatában nem zárta ki egy ilyen segítség lehetőségét.