Magyar expó-hajrá Sanghajban
Közel egy hetes csúszásban van a Sanghaji Világkiállítás magyar pavilonjának építése és valamivel többe is kerül majd a tervezettnél, de a szervezők szerint mindennel elkészülnek az expó május 1-jei hivatalos megnyitására. A magyar attrakció, a Gömböc iránt egyre erősebb a kínai érdeklődés. A 2010-es világkiállítás helyszínén jártunk.
A legek expója |
A 2008-as nyári olimpia után az idei sanghaji expó is kiváló alkalmat teremt Kínának arra, hogy felhívja a figyelmet az ország utóbbi évek során megváltozott globális szerepére. A minden korábbinál nagyobb világkiállítást egy 5,3 négyzetkilométeres területen rendezik meg a várost átszelő Huangpu folyó két partján, ahol 242 résztvevő épít vagy bérel pavilont. A szervezők naponta hozzávetőleg 400 ezer látogatóra számítanak, összesen pedig 70 millióra, akiknek a döntő többsége a várakozások szerint Kínából érkezik majd. Az expó „Jobb város, jobb élet” mottója utal arra, hogy a hat hónapig tartó rendezvény középpontjában a fenntartható fejlődés, illetve a környezettudatos városfejlesztés áll. A több mint 20 milliós Sanghajban azonban hosszú távú befektetésként kezelik a hozzávetőleg 29 milliárd jüanos fejlesztést, amelynek során megújul a város Bund néven ismert folyóparti sétánya, két újabb metróvonal (a 7-es és a 13-as) épül és elkészül a Hongqiao reptér új nemzetközi terminálja is. |
Kínai és magyar zászló is lobog a Sanghaji Világkiállítás magyar pavilonjának felállványozott épületén, amely az expó területének egyik frekventált részén, a C Zónában, a norvég, valamint az európai közös és a karibi térség közös pavilonja közelében áll. A több mint egymilliárd forintból megépülő magyar pavilon átadását eredetileg április 15-re tervezték, de a munka előreláthatólag csak néhány nappal később, április 20-a körül készülhet el teljesen – mondta a hvg.hu-nak Galambos Iván, a magyar expó-részvételt szervező Genexpo 2010 Hungary Kft. ügyvezetője.
Az építkezést korábban a bürokratikus helyi engedélyezés lassította, utóbb pedig egy belső teherhordó szerkezettel kellett megerősíteni az épületet, hogy a tetőszerkezet elbírja a pavilonban a tervek szerint egy zenélő „erdőt” alkotó, függőleges irányban mozgatott több mint 600 fa zenedobozt. A megerősítés Galambos Iván szerint 86 millió forintba került, amely nagyrészt felemésztette a pavilonnal kapcsolatos, nem tervezett kiadásokra félretett 100 millió forintos pénzügyi tartalék keretet. A csúszás ellenére azonban az ügyvezető szerint a pavilon teljesen elkészül majd a világkiállítás május 1-jei megnyitására.
Magyar tervező, kínai kivitelező
Negyvenegy további országhoz hasonlóan Magyarország sem saját pavilont épít, hanem a helyi szervezőktől bérli a május eleje és október vége között álló kiállítási épületet, amelyet saját tervei alapján szab egyéni megjelenésűre. A Genexpo 2010 Hungary projektcégben 20 százalékos részesedéssel kisebbségi tulajdonos a Locomotiv Travel Kft. érdekeltségébe tartozó Expo Trade Rendezvényszervező Kft., míg 80 százalékos résszel többségi tulajdonos a hongkongi bejegyzésű Genexpo 2010 Limited.
E vállalat egyik tulajdonosa a magyar pavilon kínai kivitelezője, az Oriental Expo Services nevű építőipari cég, amely a sanghaji expó több más kiállítási épülete mellett Kína hatalmas, fordított gúla alakú pavilonjában a pekingi szekció kialakításáért is felel. Az Oriental ott jártunkkor egy időben 50-100 kínai munkással dolgozott a magyar pavilonon.
Március végén egyébként még számos más pavilonnál is javában folytak a munkák: a szomszédos norvég kiállítótérnél például a faburkolatot szerelték, illetve – a 2010-es világkiállítás egyik alapgondolatát, a fenntartható, környezetbarát városfejlesztést tükröző – napelem-paneleket erősítették fel a pavilonra. Ukrajna közeli, szintén bérelt pavilonjának könnyűszerkezetes épületéhez látszólag szinte még hozzá sem nyúltak, míg egyes, a külföldi lapok szerint várhatóan igen népszerű pavilonnál – például Nagy-Britannia sündisznóra emlékeztető épületénél – úgy tűnik, hogy már csak az utolsó ecsetvonások vannak hátra.
Központban az óriási Gömböc
Milliárdos magyar megjelenés |
A magyar pavilon összesen közel 1,2 milliárd forintos építési költsége mellett az üzemeltetésre további 600 millió, a programokra 500 millió, a kommunikációs feladatokra pedig 300 millió forintot költ az ország – összegezte hazánk expó-részvételének költségeit a hvg.hu-nak Huszty András, a kínai-magyar gazdasági kapcsolatok mellett a sanghaji világkiállításon való megjelenésért is felelős miniszterelnöki megbízott. „Ázsia és Kína jelentősége nyilvánvaló, ha nem megyünk el a világkiállításra, kihagyunk egy óriási lehetőséget” – mondta Huszty András. „Sokkal többet kellene költenünk, ha a magyar pavilonban várhatóan megforduló 1,5-2 millió látogatót másképp, más módon szeretnénk elérni.” |
Magyarország pavilonja – amelynek koncepciója a „harmónia, innováció, vendégszeretet” köré szerveződik – naponta legfeljebb 12 ezer látogatót láthat vendégül, egyszerre 200-250 ember sétálhat a mozgó hangdobozok között. A Lévai Tamás építész tervei alapján megvalósuló tér központi eleme és fő látványossága a Gömböc.
A Domokos Gábor és Várkonyi Péter által megalkotott geometriai forma az első olyan homogén test, amelynek mindössze egy stabil és egy instabil egyensúlyi pontja van – azaz vízszintes felületen a „keljfeljancsihoz” hasonlóan bármilyen kiinduló helyzetből mindig ugyanabba a stabil állapotba tér vissza. A pavilonban 10 kisebb méretű, a látogatók által is kézbe vehető, kipróbálható Gömböc mellett egy 2,5 méter magas, központi Gömböc is helyet kap majd – ennek helyi gyártása már javában zajlik.
A találmány és a pavilon iránt is egyre nagyobb a kínai érdeklődés, a múlt héten Sanghajban megrendezett magyar sajtótájékoztatón több mint 60 helyi újságíró vett részt, számos helyi lap és tévécsatorna is beszámolt már a Gömböc érkezéséről.
Palya Beától az Experidance-ig
A világkiállítás alatt számos magyar programon vehetnek részt a látogatók. Május 9-én az Európai Unió húsz tagállamával közösen hazánk is részt vesz az Európa Parádén, ahol a felvonuló országok bemutatják nemzeti sajátosságaikat. Magyarországot Pécs, Európa Kulturális Fővárosa képviseli: felvonul a Pécsi Székesegyház óriás makettje, a Mecsek néptáncegyüttes, illetve a kulturális világörökség részét képező mohácsi Busójárás is megelevenedik.
Augusztus 22-én Magyar Nemzeti Napot tartanak, amelynek szabadtéri koncertjein népzenei együttesek lépnek fel. Este Magyarország „A Zene és a Város” címmel gálaműsort rendez az Expo Center Auditóriumában, ahol többek között fellép Miklósa Erika, Palya Bea, a Modern Art Orchestra, a Szegedi Kortárs Balett és az Experidance is.
Sanghaj központjában két héten keresztül, augusztus 23. és szeptember 5. között Art Forum Hungary elnevezéssel kulturális programsorozat is zajlik majd. A Kortárs Művészeti Múzeum épületében animációs filmbemutatókat tartanak, illetve Robert Capa műveit és a magyar kortárs fotóművészeket bemutató kiállítás is nyílik. A programok között szerepel egy divatkiállítás a sanghaji Fashion Weeken is nagy sikert arató Zoób Kati munkáiból, a magyar kortárs zenét bemutató, interaktív Dóm, illetve a fiatalok művészek által megfestett Gömböcök kiállítása is.