2010. február. 24. 18:37 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 24. 18:39 Világ

Tűzszünet Szudánban

Aláírta a szudáni államfő és a dárfúri körzet egyik vezető lázadócsoportja, a JEM a tűzszüneti egyezségről szóló politikai keretmegállapodást kedden késő este Dohában.

A tűzszünet (helyi idő szerint) kedd éjfélkor lépett életbe. Omar Haszan Ahmed el-Besír szudáni államfő szerdán kijelentette, hogy a tűzszünettel megkezdődhet a dárfúri háború lezárása. 

Az egyezség megkötésében a csádi elnök és a katari emír közvetített. A keretmegállapodás értelmében a felek folytatják a tárgyalásokat, hogy legkésőbb március 15-én alá tudják írni a végleges békemegállapodást. A hatalom megosztásáról már megegyeztek, így a lázadók pozíciókhoz jutnak a kartúmi kormányban. A végleges megállapodás aláírása után a tervek szerint a Mozgalom az igazságosságért és egyenlőségért (JEM) politikai párttá alakulna át.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár üdvözölte a megállapodás létrejöttét, és reményét fejezte ki, hogy az egyezség tartós lesz, és a békekötésre készteti a konfliktusban érintett többi csoportot is. 

A kartúmi kormány korábban már számos tűzszünetet kötött lázadócsoportokkal, ám a megállapodások mindeddig rövid életűnek bizonyultak. "A dárfúri válság befejeződött, a dárfúri háború véget ért... Dárfúrban most már béke van" - jelentette ki a szudáni elnök szerdán a dél-szudáni Dárfúr tartomány történelmi fővárosában, el-Fáserban. Kifejtette, hogy nagyobb erőfeszítést kell tenni Szudán és Dárfúr fejlesztésére, s az eddig a háborúra fordított erőforrásokat e célra fogják fordítani. 

Kartúmban már meg is kezdődött a keretmegállapodásban foglaltak megvalósítása. Az igazságügyi miniszter bejelentése szerint szerdán 57 lázadót engednek szabadon a kartúmi börtönből. Őket azzal vádolták, csakúgy mint további mintegy 50 társukat, hogy részt vettek egy Kartúm ellen intézett támadásban 2008-ban. A foglyok közül 50-en a halálsorról szabadulnak.

A dárfúri konfliktus 2003 óta ENSZ-becslések szerint mintegy 300 ezer ember életét követelte, míg a szudáni kormány 10 ezer halálos áldozatról beszél. A harcok miatt több mint két és félmillióan váltak földönfutóvá.

Hirdetés