Előre hozott választásokat követelnek a brit konzervatívok
Előre hozott választások kiírását követelte az ellenzéki brit Konzervatív Párt szerdán a munkáspárti miniszterelnöktől, akinek kormányát a sorozatos miniszteri lemondások nyomán már szétesőben lévőnek látja a brit sajtó.
A csütörtöki nagy-britanniai európai parlamenti választásokat megelőző két napon a kabinet két magas rangú és több más, alacsonyabb beosztású tagja jelentette be távozási szándékát. Ennek közvetlen oka a képviselői költségtérítésekkel kapcsolatban kirobbant, évtizedek óta példátlan belpolitikai botrány, a brit sajtó szerint azonban a lemondások azt is jelzik, hogy a kormánypárton belül már megindult a szervezkedés Gordon Brown miniszterelnök eltávolítására.
Szerdán Hazel Blears, az önkormányzatokért felelős miniszter jelentette be, hogy lemond kabinettagságáról. Blears már korábban összecsapott Brownnal, miután kiderült, hogy elmulasztott vagyongyarapodási adót fizetni egy eladott ingatlan után. Jóllehet a politikus utólag befizetett a kincstárnak 13 ezer fontot, a kormányfő nyilvánosan "teljesen elfogadhatatlannak" nevezte Blears magatartását.
Előző nap Jacqui Smith belügyminiszter közölte, hogy távozik posztjáról, miután - egyebek mellett fizetős kábeltévés szexfilmek díjának visszaigénylésével - ő is belekeveredett a megkérdőjelezhető képviselői költségelszámolások körül kirobbant botrányba. Smith az ügy eddigi legmagasabb rangú áldozata, de a konzervatív és a liberális demokrata ellenzék most már Brown távozását is követeli, amire a brit sajtó szerint meg is van az esély.
A képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szerdánként esedékes heti félórájában David Cameron, a Konzervatív Párt vezére és miniszterelnök-jelöltje felszólította a kormányfőt: kérje az uralkodótól a parlament feloszlatását, és írja ki az előrehozott választásokat. Cameron szerint a kabinet tagjai "dezertálnak", és "a kormány a szemünk előtt omlik össze".
Nick Clegg, a harmadik legnagyobb parlamenti erőt alkotó Liberális Demokraták vezetője a szerdai parlamenti vitában azt mondta, hogy "a Munkáspártnak vége (...) az országnak nincs kormánya, (a kormány helyén) csak egy űr tátong". Clegg szerint az egyetlen igazi választási lehetőséget a konzervatívok és a Liberális Demokraták kínálják.
Szerdán a legnagyobb baloldali brit napilap, a The Guardian is a kormányfő menesztésére szólította fel az 1997 óta hatalmon lévő Munkáspártot. A lap szerkesztőségi kommentárja szerint a parlamenti választásokig még van egy év, de az időt a Labour jelenlegi vezetője "csak elpocsékolná", ezért itt az ideje, hogy a párt megszabaduljon tőle.
A The Sun, a legnagyobb brit bulvárlap szerdai értesülése szerint Brown eltávolítása már folyamatban is van. A lap úgy tudja, hogy a Munkáspárt alsóházi padsoraiban megkezdődött az aláírásgyűjtés a miniszterelnök elleni bizalmatlansági indítvány benyújtásához. A The Sun egyik bennfentes kormányforrása szerint ha a Munkáspárt a csütörtöki EP-választáson nem éri el a 20 százalékot, az ténylegesen beindíthatja a vezetőváltási folyamatot. A legutóbbi felmérések szerint a Labour támogatottsága történelmi mélypontra, 18 százalékra - az örök harmadik Liberális Demokraták népszerűségi szintjére - süllyedt.