EU-ellenes brit párt a népszerűségi lista második helyezettje
Minden eddiginél népszerűtlenebb a kormányzó brit Munkáspárt a szombaton nyilvánosságra hozott legfrissebb felmérés szerint, amely azt is kimutatta, hogy a brit EU-tagság feladásáért kampányoló legnagyobb politikai erő a második helyen áll a jövő heti európai parlamenti választások előtt.
A The Times megbízásából elvégzett közvélemény-kutatás azt jelzi, hogy az 1997 óta hatalmon lévő Labour országos támogatottsága összességében 21 százalékos - ez a legrosszabb munkáspárti eredmény a hasonló felmérések történetében -, de az EP-választáson részt venni szándékozóknak mindössze a 16 százaléka tervezi, hogy a brit baloldal vezető erejére voksol.
Az európai választáson részvételüket tervezők körében a második helyre jött fel, 19 százalékkal, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP), amelynek első számú politikai programja Nagy-Britannia kivezetése az Európai Unióból. A UKIP máris jelentős erővel van jelen az Európai Parlamentben: az előző, 2004-es európai választásokon a szavazatok 16,1 százalékával a 78 brit EP-képviselői helyből tizenkettőt nyert el.
A brit Konzervatív Párt jelentős előnnyel vezet: az EP-választáson biztos részvételüket jelzők körében 30 százalékos a támogatottsága. A Liberális Demokraták, akik a brit parlamentben a harmadik legnagyobb frakciót adják, az európai választások előtt a negyedik helyen állnak, 12 százalékkal.
A The Times által ismertetett közvélemény-kutatás kimutatta azt is, hogy a brit választók túlnyomó többsége - 62 százaléka - szerint az utóbbi hetekben kirobbant képviselői költségtérítési botrány Gordon Brown munkáspárti kormányfő megítélését rontotta a leginkább, annak ellenére is, hogy az ügyben legalább annyi tory alsóházi törvényhozó érintett, mint ahány kormánypárti.
A felmérés szerint a britek mindössze öt százaléka gondolja azt, hogy a botrány legfőbb kárvallottja David Cameron, a konzervatívok vezére és miniszterelnök-jelöltje. A The Daily Telegraph című vezető brit konzervatív napilap május eleje óta riportsorozatban tárja fel, hogy az alsóházi képviselők - kormánypártiak és ellenzékiek egyaránt - gyakran milyen képtelen címeken vettek fel fontezreket költségtérítésként az elmúlt években.
A legmegdöbbentőbb hivatalos képviselői elszámolások között előfordult kerti medencébe való úszó kacsaház beszerzési költsége, valamint vécéülőkék számlái, helikopter-leszállóhely kialakítása és várárok-tisztítás is. A The Times megbízásából elvégzett felmérés szerint a brit választók 82 százaléka támogatja a képviselők visszahívhatóságának bevezetését, vagyis azt, hogy két választás között le lehessen mondatni azokat a törvényhozókat, akik vétenek a viselkedési normák ellen.