2009. május. 14. 11:47 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 14. 11:52 Világ

Börtönben a mianmari ellenzék vezetője Aung Szan Szú Kji

A mianmari ellenzék házi őrizetben lévő, legendás, vezetőjét, Aung Szan Szú Kjit börtönbe vitték - adta hírül a BBC. Tárgyalás elé néz, amiért a napokban egy amerikai látogató felkereste. Napokkal ezelőtt fogták el a rendőrök a hívtalan vendéget és hatoltak be a 63 éves, Nobel-békedíjas politikusnő házába, akinek állapota jelenleg aggodalomra ad okot.

A mianmari rendőrség még a múlt héten behatolt abba az épületegyüttesbe, ahol a katonai juntával szembeni ellenzék leghíresebb vezetőjét, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjit (Aung San Suu Kyi) tartják házi őrizetben.

Aung Szan Szú Kji
© AP
Környékbeliek beszámolója szerint mintegy 20 rendőr ment be az épületbe, ami szokatlan dolog. Bár az ellenzéki politikus házát őrzik, az épületen belül általában nincsenek rendőrök. Előző nap a hatóságok őrizetbe vettek egy John Yettaw nevű amerikai férfit, aki állítólag titokban bejutott az ellenzéki vezető otthonába. Az illető még múlt vasárnap átúszta azt a tavat, amely mellett Aung Szan Szú Kji háza van, s akkor fogták el, amikor a kétnapos látogatása után - ugyanilyen módon - megpróbálta elhagyni az  ellenzéki vezető házát. 
   
Ezt követő beszámolók szerint a hatóságok nem engedélyezték, hogy Aung Szan Szú Kjit felkeresse a házban orvosa. Pusztán egy ápolót engedtek be hozzá. A BBC friss híre szerint pedig már ő maga sincs a házban, miután egy rangooni börtönbe szállították, ahol vádat emelnek ellene. Ügyvédje a BBC-vel azt közölte, a vád várhatóan a házi őrizet körülményeinek megsértése lesz. "Ez természetesen nevetsége" - kommentált az ügyvéd - "Hiszen a házi őrizetben nincs módja arra, hogy bárkit meghívhasson házába, ez a látogató pedig hívatlanul érkezett. Nem vonható felelősségre azért, ha valaki egyszer csak megjelenik nála." 

Aung Szan Szú Kji az elmúlt 19 évből több mint 13-at házi őrizetben töltött, miután 1990-ben az általa vezetett Nemzeti Liga a Demokráciáért elsöprő győzelmet aratott az ázsiai országban (az egykori Burmában) tartott parlamenti választásokon. A katonai junta azonban nem volt hajlandó elfogadni a választási eredményt és átadni a hatalmat.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.