A mianmari junta munkatáborokba szállított politikai foglyokat
Távoli munkatáborokba szállíttatott a mianmari katonai kormányzat több tucat, nemrégiben elítélt politikai foglyot, alaposan megnehezítve, hogy a családtagok gyógyszert és élelmet juttathassanak el hozzájuk - közölték hétfőn a hozzátartozók.
Egyikük a brit hírügynökségnek elmondta: a foglyokat vasárnap reggel szállították el a hírhedt ranguni Insein börtönből, a létesítmény hátsó kapuján keresztül, miközben a családtagok a főbejárat előtt várakoztak abban a reményben, hogy megpillanthatják szeretteiket.
A munkatáborba vezényeltek között van Min Ko Naing, a legismertebb mianmari politikai fogoly a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji ellenzéki vezető után, akit a Ranguntól 1200 kilométerre északkeletre fekvő Kentungba szállítottak. Másokat az ország déli részébe, vagy a messzi északra, a Himalája lábainál fekvő Putaóba vittek.
Thaiföldre menekült egykori mianmari politikai foglyok tapasztalata szerint a gyógyszerek - például malária elleni készítmények, vitaminok - hiányában sokkal nagyobb a kockázata annak, hogy az elítéltek meghalnak a fogságban.
A mianmari hivatalos sajtó nem számolt be az ítéletekről, amelyek sorában a legsúlyosabb büntetés 65 év szabadságvesztés volt. Egy embert pusztán internetes naplója miatt 20 évi börtönnel sújtottak, egy védőügyvédet pedig négy havi fogságra ítéltek. Emberi jogi csoportok szerint a junta ily módon szeretne felszámolni mindenféle politikai ellenzéki tevékenységet a délkelet-ázsiai országban 2010-ben esedékes választások előtt.