Mianmar beengedi a segélymunkásokat
A mianmari katonai kormányzat feje, Than Sve tábornok pénteken belegyezett abba, hogy beengedjenek minden segélymunkást a Nargis ciklon 2,4 millió túlélőjének megsegítésére - közölte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár.
„Beleegyezett minden segélymunkás beengedésébe, nemzeti hovatartozásukra való tekintet nélkül” - mondta Ban, aki azért érkezett a délkelet-ázsiai országba, hogy rávegye a világtól elzárkózó katonai junta vezetőit, hogy engedjenek be több külföldi segélyezési szakértőt Mianmarba, három héttel az Iravádi folyó deltáját letaroló és elárasztó trópusi vihar után. A junta vezetője arra is áldását adta, hogy a ranguni repülőtér legyen az a központ, ahová a külföldi segélyek beérkeznek, s ahonnan majd szétosztják azokat.
A mianmari junta mindeddig elutasította, hogy a külföldi segélyszervezetek korlátozás nélkül hozzáláthassanak a május 2-3-i természeti csapás túlélőinek mentéséhez és ellátásához. A katasztrófában legkevesebb 134 ezer ember vesztette életét vagy tűnt el, a segítségre szorulók száma szakértők becslése szerint 2,4 millió lehet a térségben.
Ban Ki Mun és Than Sve tábornok több mint két órán át tartó megbeszélésére az ország legnagyobb városától, Ranguntól mintegy 400 kilométerre északra fekvő új főváros, Najpjido egy rendkívül modern épületében került sor.
Noha az amerikai kormány külföldi segélyező ügynöksége (USAID) ígéretesnek nevezte a főtitkár bejelentését, ENSZ-szervek és nem kormányzati szervezetek fenntartással fogadták azt, és feltették a kérdést: vajon a segélyszervezetek külföldi dolgozói elhagyhatják-e majd Rangunt, és felkereshetik-e az Iravádi folyó deltáját. Egy magas beosztású ENSZ-tisztségviselő - aki a főtitkár oldalán részt vett a najpjidói egyeztetésen - jelezte, hogy Than Sve ebbe is beleegyezett. Kérdésre válaszolva az illetékes azt is elmondta: a vendéglátók számára kényes kérdés a térségben állomásozó - segéllyel megrakott, kirakodásra váró - amerikai és francia hadihajó ügye.
Egyes elemzők is kétkednek: a Thaiföldön élő burmai Vin Min szerint nem szabad készpénznek venni a junta beleegyezését, mert, mint mondta, a mianmari vezetés nem tekinti első vonalbeli játékosnak az ENSZ-főtitkárt, a pillanatnyi céljuk most csak az, hogy csökkentsék a külföldről rájuk nehezedő nyomást.
A mianmari fővárosból Rangunba visszaérkezve Ban Ki Mun maga is elismerte, hogy az ördög a részletekben lakozik; meg kell nézni, hogyan fog haladni a megállapodás gyakorlati megvalósítása.
Előzőleg Franciaország ENSZ-nagykövete arra figyelmeztetett: országa a világszervezet Biztonsági Tanácsához fordul, ha nem történik előrelépés a Mianmarnak felajánlott nemzetközi segélyek célba juttatása terén.
Az ENSZ-főtitkár csütörtökön kezdett soron kívüli látogatást Mianmarban. Felkeresett két menekülttábort az ország délnyugati részén, és csalódottságát fejezte ki, amiért a külföldi segélyszervezet nem tudtak időben eljutni katasztrófa sújtotta térség lakosságához. A dél-koreai diplomata szombaton továbbutazik Kínába; felkeresi a két hete Szecsuán tartományban történt pusztító földrengés helyszínét.