Megérkezett Münchenbe a "Rettegett Iván" néven emlegetett Demjanjuk
Hosszú bírósági huzavona után kedden megérkezett Münchenbe az Egyesült Államokból kitoloncolt, "Rettegett Iván" néven emlegetett John Demjanjuk feltételezett náci háborús bűnös.
Az Ukrajnában született, 89 éves férfit azzal gyanúsítják, hogy 1943-ban az egykori majdaneki, a sobibóri és a treblinkai koncentrációs táborok őreként és kínvallatójaként közreműködött csaknem 30 ezer, különböző országokból deportált zsidó meggyilkolásában.
A karlsruhei német szövetségi bíróság tavaly decemberben hozott határozatot arról, hogy a müncheni tartományi bíróság illetékes Demjanjuk ügyének tárgyalására. A hatóság arra alapozta állásfoglalását, hogy Demjanjuk 1951-ben több hónapot töltött Feldafingben, amely a müncheni bíróság hatáskörébe tartozik.
A Demjanjuk-ügy valójában mintegy húsz évvel ezelőtt robbant ki, amikor a kelet-lengyelországi volt náci sobibóri haláltábor túlélői személyében felismerni vélték az egykori hírhedt őrt s kínvallatót, akit "Rettegett Ivánként" emlegettek.
Ivan Demjanjuk a háború után a John nevet felvéve 1951-ben az Egyesült Államokban telepedett le, múltja miatt azonban Washington számára is egyre kényelmetlenebbé vált. Az Egyesült Államok kiadta őt Izraelnek, ahol előbb halálra ítélték, végül azonban bizonyítékok hiánya miatt felmentették. Ezután visszatérhetett az Egyesült Államokba. Később viszont újabb vizsgálat derített fényt arra, hogy Demjanjuk valóban egy, az SS-nek alárendelt ukrán egység tagja volt, s őrként teljesített szolgálatot a majdaneki, a sobibóri és a treblinkai megsemmisítő táborokban.
Feltételezett náci múltja miatt az Egyesült Államokban hat évvel ezelőtt megfosztották amerikai állampolgárságától, de az amerikai hatóságok nem tudták kitoloncolni őt, mivel korábban nem volt olyan állam, amely befogadta volna. Miután Németország jelezte, hogy kész befogadására, illetve a bírósági eljárás megindítására, Demjanjuk rossz egészségi állapotára hivatkozva kérelmezte, hogy függesszék fel a kitoloncolást. Az amerikai legfelsőbb bíróság azonban ezt a napokban végérvényesen elutasította.
A müncheni ügyészség márciusban adott ki elfogató parancsot ellene. Érkezése után Demjanjukot a stadelheimi büntetés-végrehajtó intézetbe szállították, ahol előbb tüzetes orvosi vizsgálatnak vetik alá. Közben közvetve meg is kezdődött ügyének bírósági tárgyalása, a hatóságok ugyanis délelőttre irányozták elő a sobibóri tábor utolsó - feltételezett - túlélőjének, a 82 éves Thomas Blattnak tanúként történő meghallgatását.
Demjanjuk tagadja bűnösségét. Azt állítja, hogy a szovjet hadsereg katonájaként 1942-ben német fogságba esett, majd 1944-ig német börtöntáborokban volt, és semmi köze sincs a holokauszthoz. A náci háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó, jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ üdvözölte Demjanjuk kitoloncolását és ügyének küszöbönálló bírósági tárgyalását.