2009. április. 23. 19:51 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 23. 19:48 Világ

Állampolgárok titkos megfigyelése ellen tettek panaszt Németországban

Német ügyvédek, újságírók és orvosok panaszt tettek csütörtökön a karlsruhei alkotmánybíróságon a múlt év végén elfogadott törvény ellen, amely nagyobb hatáskört biztosít a bűnügyi rendőrségnek a terrorelhárításban, s ezen belül az állampolgárok titkos megfigyelésében.

A szóban forgó jogszabály január elseje óta hatályos. Felhatalmazza a szövetségi bűnügyi rendőrséget, hogy "akut terrorveszély elhárítása céljából" interneten keresztül titokban átvizsgáljon magánszemélyek komputereit, lehallgassa gyanúsnak ítélt személyek telefonjait, és lehallgatókészülékeket helyezzen el lakásaikban.

A Szabad Demokrata Párthoz (FDP) tartozó Gerhart Baum volt belügyminiszter, a panaszosok egyike az alapjogok "lopakodó eróziójáról" beszélt a törvény kapcsán. Úgy fogalmazott csütörtökön Berlinben, hogy "vég nélküli biztonságpolitikai felfegyverkezés tanúi vagyunk".

A panaszosok között van Jörg-Dietrich Hoppe, az orvosi kamara elnöke és Peter Schanz jó nevű berlini ügyvéd is. Kifogásolják, hogy a jogszabály elmossa a határt a rendőrségi és titkosszolgálati illetékességi körök között, és megengedhetetlen beavatkozást tesz lehetővé az emberek magánéletébe.

Az írásos panasz megfogalmazói szerint a törvény csorbítja a szövetségi alkotmányban biztosított sajtószabadságot és az információk szabad áramlását is. "Amióta ez a törvény érvénybe lépett, a német újságírók nem tudják garantálni forrásaiknak adataik bizalmas kezelését" - hangsúlyozta David Dadge, a bécsi központú Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) igazgatója.  "Ez csorbítja a média képességét az oknyomozó riportok készítésére, és veszélyezteti Németország jó hírnevét. Remélem, hogy a bíróság felismeri ezt, és alkotmányellenesnek minősíti a jogszabályt jelenlegi formájában" - idézi az MTI-hez csütörtökön eljuttatott IPI-közlemény az intézmény igazgatóját. 

Michael Konken, a Német Újságírók Szövetségének elnöke is nyilatkozatot tett közzé, leszögezve benne, hogy a szóban forgó törvény "felelőtlen módon csorbítja a szerkesztői függetlenséget és a források védelmét".

Most nyújtanak be másodszor panaszt a karlsruhei alkotmánybírósághoz e törvény ellen. Egy német újságírónő, Bettina Winsemann egymaga kérte január 27-én az alkotmánybíráktól a törvény alkotmányellenes voltának megállapítását. A Bundestag (a német parlament alsóháza) több zöld képviselője hasonló panasz benyújtására készül - jelentette a német dpa hírügynökség, a zöld frakció köreiből származó értesülésre hivatkozva.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.