Lehallgatókat kapnának az internetes szolgáltatócégek
A brit kormány egy törvényrendelete szerint az internetes forgalmat a szolgáltatóknál elhelyezett adatgyűjtőkkel, a "fekete dobozokkal" kellene megfigyelni, hangzott el a belügyminisztérium és az internetszolgáltatók között hétfőn lezajlott megbeszélésen.
A hétfői londoni megbeszélésen a British Telecom, az AOL Europe, az O2 és a BSkyB képviselőinek tartott prezentációt mind a kérdésről, mind pedig a megfigyeléshez szükséges technológiai háttérről a brit belügyminisztérium. Az IMPnek (Interception Modernisation Programme) keresztelt program újabb bizonyítéka annak, hogy a brit kormány az országhatárokon belül minden kommunikációs lehetőséget - telefonhívást, emaileket, böngészési szokásokat - le akar követni, a fekete dobozokban összegyűjtött nyers adatokat pedig egy hatalmas adatbázisban helyeznék el.
Mindez annak érdekében történne, hogy a belbiztonsági és hírszerző szervezetek kellő mértékben visszaszoríthassák a súlyosabb bűntényeket és terrorcselekményeket, hangzott el a megbeszélésen, ugyanakkor az előadók hangsúlyozták: a kisebb szolgáltatókat nem érintenék a hálózat upstreamjébe kötött fekete dobozok, a beszerelések költségeit pedig a kormány állná. Richard Thomas, a brit informatikai biztos ezt azonban egy túlságosan messzemenő lépésnek tartja - ő és a személyiségi jogi szervezetek a jövő elejét várják, amikor is az IMP-et a kommunikációs és adattörvény részeként vitatják meg.
A megbeszélés egyik önmagát megnevezni nem kívánó résztvevője a következőt nyilatkozta az Independent napilapnak: "Azt mondták, csak ahhoz az állapothoz akarnak visszatérni, ami az internetes kommunikáció fellendülése előtt volt - amikor még képesek voltak minden gyanúsnak minősített kommunikációt lehallgatni. A különbség csak annyi, hogy meglesz a lehetőségük arra, hogy sokkal több embert hallgassanak le vagy figyeljenek meg csupán internetes viselkedésük alapján. Van egy szürke terület is, ahol összemosódik a tartalom és a forgalom. Mi van például a chatszobában, tartalom vagy forgalom?"
A belügyminisztérium nyilatkozata szerint az adatbázissal kapcsolatos tervek még nem kaptak zöld utat, de nem kívánnak olyan megfigyelő- vagy tárolóberendezéseket elhelyezni a szolgáltatóknál, amely az emailek vagy a beszélgetések tartalmát ellenőrizné. A sajtóképviselő szerint még nincs tisztázva, hogy a kommunikációs adatfolyamot pontosan milyen módon gyűjtenék be. A hackerkultúrában gyakorta megjelenő black box, azaz fekete doboz szakkifejezéstől azonban egyöntetűen elzárkóznak.