Lehallgatás: ha a kormány csinálja, már nem bűn?
Új törvényjavaslat kavarta fel Anglia életét. A kormány bejelentette: olyan kémrendszeren dolgoznak, amely minden brit állampolgár e-mailjeit, internethasználati szokásait és telefonbeszélgetéseit követi. A rendszer 12 milliárd fontba kerülne, a GCHQ lehallgatóközpont már egymilliárd fontot kapott is a kezdeti stádium finanszírozására.
A projekt keretén belül több ezer szondát telepítenének ki a legnagyobb internet- és mobilszolgáltatók rendszereibe, a megfigyelt adatokat pedig egy óriási adatbázisban rögzítenék, mindezt pedig a nemzetbiztonságot fenyegető terroristák ellen építenék ki, így végre a gyanúsítottak közti kapcsolatokról is létezhetne megbízható ideig működő relációs adatbázis. A brit belső elhárítás, az MI5 hasonló megfigyeléseket folytat, de minden vizsgálathoz a belügyminiszter engedélyére van szükség, az új törvényjavaslat és adatbázis bevezetésévle ez az engedélyeztetési folyamat el is tűnne.
Dominic Brieve, a brit árnyékkormány belügyminisztere aggályait fejezte ki a javaslattal kapcsolatban: a brit kormány az elmúlt években számos esetben került támadható helyzetbe adatvesztési botrányok kapcsán, egy teljes országot átfogó adatbázis elvesztése pedig roppantul veszélyes lenne. Grieve véleménye szerint nyilvános vitára van szükség egy ilyen javaslatot követően, a kormánynak pedig meg kell indokolnia, miért is van igazából szükség egy ilyen megfigyelőrendszerre, főként hogy a legtöbb brit állampolgár számára az ilyen megfigyelés elfogadhatatlan.
Michael Parker, a NO2ID személyiségi jogi kampánycsoport képviselője borzasztónak tartja a törvényjavaslatot és meg is gyanúsította a brit kormányt azzal, hogy egy "stalkernemzetté" akarja változtatni Angliát. "Ha mindezt egy egyén követné el, az egyértelműen bűncselekmény lenne", nyilatkozta Parker.
A javaslattal kapcsolatban a királynő következő havi beszédében hallható majd több részlet, amelyen jelenleg a GCHQ dolgozik.