2008. október. 11. 14:27 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 11. 14:30 Világ

Oroszország csendes-óceáni rakétakísérletet hajtott végre

Oroszország szombaton csendes-óceáni célponttal hajtotta végre a hadiflottájánál rendszerbe állítani kívánt hadászati ballisztikus rakétájának első próbaindítását - közölte a flotta egyik szóvivője.

A harmadik generációs RSZM-54 típusú, Szinyeva (magyarul: Kékség) rakéta (NATO-kódja: Skiff SSN-23), amelyet a szóvivő szerint az atommeghajtású Tula tengeralattjáróról indítottak útnak a Barents-tengerről, a Csendes-óceán egyenlítői térségében érte el kijelölt célpontját.

Az orosz északi flottának a Sztabilnoszty-2008 hadászati hadvezetési gyakorlat keretébe illeszkedő taktikai hadmozdulatát Dmitrij Medvegyev elnök is megszemlélte - jelentette az orosz állami hírügynökség a Fehér-tenger partján fekvő Szeveromorszkból.

"Az orosz haditengerészet történetében első ízben fordult elő, hogy egy rakéta célpontja a Csendes-óceán egyenlítői térségében volt, nem pedig a kamcsatka-félszigeti Kura gyakorlóterepen" - közölte a kísérletről beszámoló szóvivő. A becsapódás pontos helyszínét a szóvivő nem árulta el, de leszögezte, hogy a kijelölt térséget a gyakorlat idejére szabályszerűen lezárták a hajóforgalom elől.

Az orosz állami fegyverexportáló vállalat, a Roszoboronexport internetes híroldala szerint a szovjet rakétaerőknél 1986-ban rendszerbe állított, több mint 40 tonnás, 4-10 robbanófejjel ellátható, 8300 kilométer hatótávolságú rakéta a műholdas pályakorrekció segítségével legföljebb 500 méteres eltéréssel képes célba érni.

Tengeralattjárókon való rendszerbe állítását tavaly júliusban rendelte el Vlagyimir Putyin akkori államfő, jelenlegi miniszterelnök. Putyin számos lépést tett a Szovjetunió szétesése után mintegy tíz évig elhanyagolt orosz fegyveres erők újjáépítése érdekében, amit Oroszország újbóli felemelkedése jelképének tartott. Tavaly óta Moszkva több demonstratív lépést is tett ebben az irányban. Érdekeinek védelmére hivatkozva felújította hadászati bombázó repülőgépeinek nagy távolságú őrjáratait. Északi Flottájának egyik hajóraja jelenleg a Karib-tenger felé tart, hogy közös hadgyakorlaton vegyen részt az Egyesült Államokkal szemben ellenséges politikát folytató Venezuela flottájával.

Hirdetés