2008. augusztus. 20. 17:29 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 20. 17:19 Világ

Irakba látogatott a libanoni kormányfő

A libanoni kormányfő szerdán Bagdadban Núri al-Máliki iraki miniszterelnökkel tárgyalt; Fuád Szinjóra a harmadik arab vezető, aki Irakba látogat Szaddám Huszein egykori diktátor bukása után.

Fuád Szinjóra közölte: egynapos látogatása alkalmat ad a kapcsolatok megújítására a Bejrút és Bagdad közötti több mint egy évtizeden át tartó hűvös viszony után. Szinjórával tartott közös sajtótájékoztatóján Máliki bejelentette: a két ország rövidesen több megállapodást is aláír, közöttük egyiket a Libanonba irányuló iraki olajexportról.

Az Egyesült Államok arra bátorítja a mérsékelt arab vezetőket, látogassanak Irakba a bagdadi kormány támogatásának jeléül, az iráni befolyás ellensúlyozása céljából. Irak szintén javítani szeretné kapcsolatait a szomszédos arab országokkal. Szaad Haríri, a libanoni parlamenti többség vezetője a múlt hónapban látogatott az iraki fővárosba, őt követte II. Abdalláh jordán uralkodó, az első arab államfő, aki a 2003. évi háború után Bagdadba utazott.

Egyetlen arab országnak sincs állandó nagykövete Irakban azóta, hogy 2005-ben elrabolták és megölték Egyiptom bagdadi nagykövetét. A perzsa Irán viszont régóta működtet nagykövetséget az iraki fővárosban és márciusban Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök is ellátogatott Irakba.

Libanon átveheti a felekezetközi konfliktus megoldásában szerzett iraki tapasztalatokat, mivel olyan kormány alakult Bagdadban, amely az egymással vetélkedő közösségek érdekeinek kiegyensúlyozásán alapszik. Szinjóra, a szaúdi támogatást élvező libanoni szunnita közösség politikusa olyan egységkormányt vezet, amelyben képviselteti magát a befolyásos síita Hezbollah párt is.

Hirdetés
hvg360 Csendes-Erdei Emese 2024. december. 01. 17:00

Törley Katalin: Amíg így becsmérlik a pedagógusokat, nem megyek vissza tanítani

Nem biztos, hogy még az ő életében olyan lesz az oktatási rendszer, ahova szívesen visszamenne dolgozni, de most ezért dolgozik – mondta a HVG-nek Törley Katalin, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium polgári engedetlenség miatt elbocsátott pedagógusa. Kisstílű bosszúállásként értelmezi, hogy olyan igazgatók sem kaptak lehetőséget a folytatásra, akikkel a szülők és a diákok is elégedettek voltak.