2008. július. 10. 08:53 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 10. 10:35 Világ

Topolánek: ha lesz radar, lesz lisszaboni szerződés is

Ha a parlament nem szavazza meg a cseh-amerikai radarszerződést, akkor a kormányzó Polgári Demokratikus Párt valószínűleg elutasítja a lisszaboni szerződést.

Ezt Mirek Topolánek, cseh miniszterelnök jelentette ki szerdán este a Rádio Cesko rádióállomás politikai vitaműsorában. A kormányfő megjegyezte: bár személyesen nem tartja a legmegfelelőbbnek ennek a két témának az összekapcsolását, számítani kell arra, hogy ez is megtörténhet.

"Ez egy lehetséges változat. Tekintettel arra, hogy a Polgári Demokratikus Pártnak (ODS) 81 képviselője van - és azt hiszem, hogy többségük álláspontját ismerem -, nehezen tudom elképzelni, hogy ezek a képviselők - és a párt szenátorai is - megszavaznák a lisszaboni szerződést, ha az USA-val megkötött radarszerződés nem fogadnák el" - fejtette ki Topolánek a rádióban.

Mint mondta, "ez is egy kártya" a játszmában. "Én nem játszok ilyen egyszerűen, mert szerintem nem a legmegfelelőbb a két témának az összekapcsolása. A képviselők esetében azonban, akiknek szabad akaratuk van, ez egy olyan nézőpont, amely a döntésnél szerepet játszhat" - magyarázta a kormányfő, aki egyúttal a polgári demokraták elnöke.

Jirí Paroubek, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke nyilatkozatában "botrányosnak és amatőrnek" minősítette Topolánek kijelentését. A baloldal egyetlen okot sem lát arra, hogy miért kellene a radarszerződést összekapcsolni a lisszaboni szerződéssel - olvasható Paroubek reagálásában. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke felhívta Topolánek figyelmét arra, hogy a jövő év első felében Csehország lesz az Európai Unió soros elnöke, s a lisszaboni szerződés elutasítása komoly következményekkel járhat Csehország számára. "Kérjük ezért az ODS koalíciós partnereit, a kereszténydemokratákat és a zöldeket, hogy szólítsák fel a kormány elnökét konstruktív és felelős magatartásra a lisszaboni szerződéssel kapcsolatban" - áll a nyilatkozatban.

A cseh-amerikai radarszerződést az ellenzéki pártok és a koalíciós zöldek egy része elutasítja, így a dokumentum pillanatnyilag nem élvez többségi támogatást a képviselőházban. A lisszaboni szerződést viszont a Polgári Demokratikus Párt ellenzi. A pártnak többsége van a szenátusban és a 200 tagú alsóházban is 81 képviselője van. Václav Klaus államfő, az ODS tiszteletbeli elnöke szintén a lisszaboni szerződés ellenfelei közé tartozik. Az ODS szenátorainak egy csoportja a lisszaboni szerződést az alkotmánybíróság elé utalta, mert úgy véli, ellentétben van a cseh alkotmánnyal. A taláros testület döntése őszre várható.

Hirdetés