2008. január. 17. 12:18 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 17. 12:24 Világ

Amerika készen áll: mi lesz a csehországi radarral?

Az Egyesült Államok készen áll arra, hogy már az idei év végén megkezdődjön az amerikai radar építése Csehországban - jelentette ki a közszolgálati Cseh Televízióban Henry Obering, az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség (MDA) vezetője.

Az altábornagy szerint Washington azzal számol, hogy a radarállomás építésének első szakaszában a beruházási költségek körülbelül 100 millió dollárt tesznek majd ki. Az amerikai radarállomás létrehozásának legfőbb feltétele azonban Csehország jóváhagyása. A cseh jobbközép kormánykoalíció támogatja a radarállomás létrehozását, de az ellenzéki baloldal elutasítja. A lakosság 70 százaléka szintén a radar ellen van.

Prága a májusban elkezdődött politikai-katonai tárgyalásokon kívül most egy harmadik exkluzív szerződésről is tárgyal, amely lehetővé tenné, hogy a cseh cégek is bekapcsolódjanak az amerikai légvédelmi pajzs kiépítésébe.

Obering úgy látja, hogy a cseh cégek esélyei jók. "Bízom abban, hogy a cseh iparnak vannak ezen a téren lehetőségei" - mondta az altábornagy, aki szerdán és csütörtökön Prágában kétnapos vállalati fórumon vett részt, amelynek témája éppen a cseh és az amerikai cégek katonai együttműködése.

Jó esélyt lát az együttműködésre Jirí Hynek, a cseh védelmi ipari cégek szövetségének elnöke is. "A csehek hozzájárulhatnak a radar infrastruktúrájának kiépítéséhez" - jegyezte meg.

Jan Vidím, a cseh képviselőház védelmi bizottságának elnöke azt nyilatkozta, hogy Csehországban az utóbbi időben egyre erőteljesebb a külföldi kémek és megfigyelők aktivitása. "Kétségtelen, hogy ez összefüggésben van az amerikai radarral" - fejtette ki Vidím.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.