Lisszaboni szerződés – mindenáron
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter erről a Bild című német lapnak nyilatkozott annak kapcsán, hogy az uniós reformszerződés írországi elutasítása után Lech Kaczynski lengyel államfő is közölte, nem írja alá a dokumentumot, s Horst Köhler német elnök kijelentette, hogy a ratifikációs okmány aláírásával megvárja az alkotmánybírósághoz benyújtott panaszok kivizsgálását.
Steinmeier hangsúlyozta: mindennek ellenére a lisszaboni szerződés jelenti a legszilárdabb alapot egy erős Európa megteremtéséhez, ezért mindenáron meg kell őrizni. Ezen dolgozik a jelenlegi francia elnökség, mégpedig Németország teljes támogatásával – jelentette ki a miniszter.
Az írországi elutasításra és a lengyel elnök fenyegetésére utalva a külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy a lisszaboni szerződést a 27 tagállam közül 20 már ratifikálta. Meggyőződésének adott hangot, hogy a ratifikációs folyamat nem szakad meg, s mindennek alapján úgy értékelte, hogy az EU nehéz helyzetbe került ugyan, de nincs válságban.
A németországi ratifikációs folyamat lezárásához szükséges elnöki aláírás elhalasztásával kapcsolatban Steinmeier annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az alkotmánybíróság a benyújtott képviselői panaszok ellenére jóváhagyja a lisszaboni szerződést. Szerinte olyan dokumentumról van szó, amely teljes mértékben összhangban áll a német alkotmánnyal.
A szerződést egy konzervatív képviselő és az ellenzéki Baloldal pártja támadta meg a karlsruhei testületnél. Az előbbi azért, mert úgy vélte, hogy a szerződés csorbítja a parlament jogait, a Baloldal pedig a népszavazás elmaradását kifogásolta. A kormányhoz közel álló jogi szakértők ennek kapcsán úgy vélekedtek: aligha valószínű, hogy a bíróság helyt ad a panaszoknak, s megvétózza az egyébként a német elnök által is határozottan támogatott dokumentumot.