2008. július. 01. 10:31 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 01. 10:29 Világ

A lengyel elnöknek sem kell a lisszaboni szerződés

Nem írja alá - "legalábbis egyelőre" - Lech Kaczynski lengyel elnök az Európai Unió lisszaboni szerződését kihirdető lengyel törvényt - derült ki az államfővel készült, hétfőn megjelent lapinterjúból.

"Így már értelmetlen" - felelte Kaczynski a lisszaboni szerződést elutasító írországi népszavazásra utalva a Dziennik című jobboldali napilap újságírójának arra a kérdésre, aláírja-e az uniós reformszerződést kihirdető törvényt, amelyet a lengyel parlament mindkét háza elfogadott. Az államfői aktussal lenne teljes az EU-intézmények gördülékenyebb működését előmozdítani hivatott lisszaboni szerződés lengyelországi ratifikációja.

A konzervatív elnök állásfoglalása súlyos csapás Nicolas Sarkozy, az EU soros elnökségét éppen az interjú megjelenésének a napján átvevő Franciaország elnöke számára. Sarkozy hétfő este egy televíziós beszélgetésben kifejtette, a francia elnökség egyik fő célkitűzése, hogy Írországra korlátozódjon a szerződés elfogadási folyamatának elakadása; el kell érni, hogy a többi tagállamban folytatódjék a ratifikáció.

"Nehéz megmondani, hogyan fog végződni (a ratifikációs folyamat)" - mondta Kaczynski a hétfőn megjelent interjúban, visszautasítva azt a megközelítést, amely szerint az Európai Unió végét jelentené, ha nem lépne hatályba a lisszaboni szerződés. Ezek az állítások nem komolyak - mondta, felidézve, hogy ugyanígy érveltek a 2005-ben a franciaországi és hollandiai népszavazáson elutasított európai alkotmány hívei, mégis működik az integrációs szervezet. "Természetesen nem tökéletes, de egy ennyire bonyolult struktúra nem is lehet az" - mondta, egyúttal óva intette az európai vezetőket attól, hogy megkíséreljék elszigetelni Írországot a népszavazás eredménye miatt. Hozzátette, hogy csak abban az esetben helyezi el aláírását az okmányon, ha megváltozik Írország álláspontja.

A Kaczynski ikrek pártja, a korábbi kormányzó Jog és Igazságosság egyébként kemény alkuk árán, és csak egy, Lengyelország szuverenitásáról elfogadott külön parlamenti nyilatkozatért cserében volt hajlandó hozzájárulni a lisszaboni szerződés ratifikációjához. Igaz, a Kaczynski ikrek - Lech és a volt miniszterelnök, Jaroslaw - korábbi euroszkepticizmusa visszatért, miután pártjuk vereséget szenvedett a tavaly októberi előre hozott lengyelországi parlamenti választásokon.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.