2008. május. 07. 14:11 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 07. 14:12 Világ

Szélsőjobboldali szervezeteket tiltott be a német belügyminiszter

Két, egyaránt a holokausztot tagadó szélsőjobboldali szervezetet tiltott be szerdán Wolfgang Schauble német belügyminiszter.

A minisztérium erre vonatkozó közleménye szerint mindkét szervezet észak-rajna-vesztfáliai. Az egyik az 1963-ban alapított, szélsőjobboldali eszmék terjesztésével is foglalkozó Collegium Humanum, a másik pedig egy 2003-ban létrehozott szervezet (VRBHV), amely az "üldözött holokauszt-tagadók" támogatását tűzte ki célul.

Ezzel egy időben a hatóságok átkutatták szélsőjobboldali csoportosulások helyiségeit Észak-Rajna-Vesztfáliában, Hessenben és Alsó-Szászországban.

A Collegium Humanum tevékenységét már hosszabb ideje figyelte az alkotmányvédelmi hivatal néven működő belső elhárítás. A szervezet az elmúlt években hírhedt neonácik, illetve holokauszt-tagadók találkozóhelyéül szolgált. A két szervezet szoros kapcsolatban állt egymással, a Collegium Humanum a VRBHV számos rendezvényének adott fórumot.

A belügyminisztériumi közlemény szerint Schauble miniszter az egyesületek tevékenységét szabályozó törvény megfelelő cikkelye alapján  hozta meg a betiltásra vonatkozó döntését. A szóban forgó cikkely törvényellenesnek mondja ki a több mint 6 millió zsidó előre kitervelt meggyilkolásának a tagadását. Schauble mindezzel összefüggésben utalt arra, hogy a két szervezet a holokauszt-tagadók gyülekezési helyévé vált.
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.